Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Koniec monopolu na śmieci. Będzie taniej!

Ewa Auer
Altvater to silna firma. Działa w 10 powiatach, obsługuje 230 tys. klientów, traci ich jednak w Pile
Altvater to silna firma. Działa w 10 powiatach, obsługuje 230 tys. klientów, traci ich jednak w Pile Fot. Artur Łazowy
Jeszcze do niedawna w Pile wyłączność na wywóz odpadów komunalnych miała spółka Altvater. Ratusz skutecznie blokował konkurencji wejście na rynek, poprzez zapis w planie gospodarki odpadami, który wskazywał jedną konkretną firmę - właśnie Altvater. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sierpniu ubiegłego roku nałożył z tego tytułu na miasto karę 19 tysięcy złotych i zobowiązał do zmiany tego zapisu. Władze obiecały zapis usunąć.

Słowa stały się faktem, bo od tego roku wpuszczono na rynek firmę Tip-Top. To ona podpisała umowę z miastem na wywóz odpadów wielkogabarytowych (mebli, sprzętu AGD i elektrośmieci). Jej oferta była w stosunku do Altvatera o wiele korzystniejsza. Zaproponowała miastu około 110 tys. zł za roczną obsługę, kiedy Altvater ponad 180 tysięcy złotych. Miasto nie miało wątpliwości, kogo wybrać. Teraz Tip-Top przejmuje indywidualnych klientów Altvatera.

– Z nimi jest łatwiej, bo wypowiedzenie umowy przez indywidualnego właściciela nieruchomości trwa miesiąc, instytucje i spółdzielnie muszą czekać trzy miesiące. Ponadto właściciele domków skrupulatniej liczą koszty, w tym za wywóz śmieci – mówi Eugenia Tabała, która prowadzi firmę z mężem.
Jak przyznaje, firma oferuje nieco niższe ceny niż Altvater.

– Słyszymy też, że ludzie są z nas bardziej zadowoleni – dodaje Tabała. – Będziemy jeszcze walczyć o zbiorowych klientów, na przykład o spółdzielnie – zapowiada współwłaścicielka firmy.

To łakomy kąsek, ale jak przyznaje prezes największej w mieście Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (8 tys. mieszkań) Lucjan Szutkowski, taka oferta jeszcze nie wpłynęła.

15 czerwca kolejne firma otrzymała od miasta zgodę na odbiór odpadów komunalnych, niejaki Pestar ze Starogardu Gdańskiego. Ale w jej przypadku chodzi o tzw. elektrośmieci: komputery, telewizory, drukarki kable, baterie, które podlegają recyklingowi i ponownemu odzyskowi. Pestar jest wyspecjalizowany w ich utylizacji i odzysku. Skutecznie podbija północną Polskę, stąd wybór padł na Piłę.

– Czekamy jeszcze na decyzję władz o lokalizacji kontenera, do którego mieszkańcy Piły będą mogli przywozić elektroodpady – wyjaśnia Eugeniusz Pie-chowski, właściciel firmy Pestar.

Kontener firma chce postawić 1 sierpnia. Będzie otwarty w określonych godzinach, w których mieszkańcy będą mogli przywozić zużyty sprzęt. To kolejna usługa, którą inna firma podebrała niedawnemu monopoliście. Okazuje się, że Altvater też zbierał taki sprzęt, mieszkańcy mogli go przywozić do siedziby firmy na Łączną.
Jak komentuje utratę pozycji Altvatera na pilskim rynku, jej prezes Andrzej Gawłowski?

– Zauważamy zachodzące przemiany, w tym pojawianie się konkurencji. I nie jest to dla nas zjawisko niepokojące tak długo, jak długo konkurenci na rynku odpadów komunalnych będą trzymać się określonych standardów jakościowych, będą stosować zasady wynikające z ustawowych i lokalnych uregulowań, a stosowane przez nich praktyki będą uczciwe – twierdzi w oficjalnym komunikacie.
Wiadomo, że firma pozyskuje klientów poza Piłą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto