Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 lat Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile. Dziś nie ma już Piły bez luteranów [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
20-lecie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile
20-lecie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile Fot. Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile
Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Pile świętowała swoje 20-lecie. Zaledwie 20-lecie, gdyż w ciągu tych lat dokonała się historia na miarę przynajmniej półwiecza.

- Po II wojnie światowej niemieckie nabożeństwa zniknęły wraz z załamaniem się niemieckiej administracji. W 1946 roku liczba ewangelików zmniejszyła się do zaledwie kilkudziesięciu, od 35 do 50 osób. Nie mieli oni duszpasterza ani kościoła i nigdy nie wystąpili o przyznanie im świątyni. Parafia ewangelicka przestała istnieć na blisko pięćdziesiąt lat - opowiadał ks. Tomasz Wola o historii ewangelików w Pile podczas wykładu w parafii św. Rodziny z cyklu „Kościelne dzieje Piły”.

Od 20 lat historia Parafii Ewangelicko-Augbsurskiej w Pile pisze się wciąż na nowo. Jeszcze zanim 1 kwietnia 1999 roku erygowano w Pile parafię, odbywały się nabożeństwa w prywatnych mieszkaniach, a później w lokalu przy dawnym kościele ewangelickim, obecnie pw. św. Stanisława Kostki. W 1998 roku wtedy jeszcze parafia poznańska odzyskała budynek przy ulicy Kilińskiego 7, dawny dom diakonis, w którym urządzono kaplicę i mieszkanie dla duchownego. Warto wspomnieć, że kościół ewangelicki podobnie jak kościół katolicki miał prawo do swojego przedwojennego majątku, albo co najczęstsze w przypadku parafii katolickich - do wielomilionowego odszkodowania za ten majątek.

Gdyby w latach 90-tych ewangelicy w Pile - tak jak zrobiło to w kraju wiele parafii katolickich, chcieli odzyskać każdy metr ziemi, który przed wojną do nich należał, to Piła byłaby dziś miastem prywatnym albo miastem bankrutem. Do ewangelików należało bowiem niemal pół miasta. Nie tylko teren obecnego Placu Zwycięstwa, gdzie stał ich najstarszy kościół, ale także budynki, by wymienić choćby budynek Szkoły Podstawowej nr 1, w którym mieściła się kiedyś szkoła ewangelicka.

Luteranie zrezygnowali jednak z roszczeń wobec miasta i zadowolili się tylko wspomnianym budynkiem przy Kilińskiego oraz dawną plebanią przy Staromiejskiej. To między innymi dzięki takiej postawie w Pile jest dziś rondo Reformacji i ulica Luterańska. Z kolei to, że ksiądz proboszcz Tomasz Wola jest jednym z najbardziej znanych, cenionych i lubianych w Pile duchownych jest już wyłącznie jego zasługą.

To on stworzył taką parafię jaką znają dziś pilanie. Związał się z nią i z Piłą jeszcze jako student teologii, później jako wikariusz poznańskiej parafii, następnie administrator pilskiej parafii, a od 2006 roku jako jej proboszcz. Najważniejsze daty w najnowszej historii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile to 2001 rok kiedy odbyła się pierwsza powojenna uroczystość konfirmacji, 2005 rok - kiedy odbył się pierwszy chrzest i 2007 rok - kiedy odbył się pierwszy ślub. Rok później przy Staromiejskiej ruszyła budowa kościoła św. Jana, który oddano w kwietniu 2011 roku.

Dwa lata temu cała Piła razem z luteranami świętowała 500-lecie Reformacji, a w minioną sobotę i niedzielę 20-lecie istnienia pilskiej parafii. Rocznicę uświetnił koncert Olszewski Bach Trio oraz widowisko muzyczno - laserowe „500 lat Reformacji wraz z elementami historii Reformacji w Wielkopolsce i Pile”. Odbyło się też uroczyste nabożeństwo spowiednio – komunijne, które poprowadzili ks. Marcin Kotas z Poznania, ks. Waldemar Gabryś z Leszna, ks. Marcin Rayss wikariusz Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, a ks bp prof. Marcin Hintz, zwierzchnik Diecezji Pomorsko Wielkopolskiej, wygłosił okazjonalne kazanie. Wśród gości była m.in. Halina Raszyk, wdowa po ks. seniorze Tadeuszu Raszyku, założycielu i twórcy pilskiego zboru.W czasie nabożeństwa wystąpił chór parafialny im. Oskara Kolberga pod dyrekcją Natalii Karolak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto