Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Sprawdź jak dopisać się do rejestru wyborców, jak zagłosować za granicą i jak oddać ważny głos!

Mikołaj Woźniak, TR
26 wybory do Parlamentu Europejskiego
26 wybory do Parlamentu Europejskiego Fot. europarl.europa.eu
Już za tydzień wybory do Parlamentu Europejskiego. W najbliższą niedzielę, 26 maja, zadecydujemy, kto będzie nas w nim reprezentował. Sprawdź, jak oddać ważny głos, dopisać się do rejestru wyborców i czy można głosować za granicą?

Europarlamentarzyści reprezentują mieszkańców całej Unii. To jedyne stanowiska we wspólnocie, które wybiera się w drodze powszechnego głosowania. Oddanie głosu w wyborach jest ważne, ponieważ Parlament Europejski, to jeden z organów UE, który m. in. wytycza kierunek dla ustalania prawa.

KIEDY I GDZIE GŁOSUJEMY
Wybory do PE w państwach członkowskich odbywają się od 23 do 26 maja. Najwcześniej głosowanie rozpoczyna się w Holandii. W Polsce i większości państw członkowskich, do urn pójdziemy w niedzielę, 26 maja. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Kampania wyborcza kończy się w piątek, 24 maja o północy. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary.

Głosować może każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Cała Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Granice Wielkopolski stanowią jeden okręg wyborczy nr 7. Znajduje się w nim blisko 2200 obwodów do głosowania. Lokale wyborcze są zorganizowane w tym samym miejscu, co przy ostatnich wyborach.

JAK DOPISAĆ SIĘ DO REJESTRU WYBORCÓW I JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS?
Żeby dopisać się do listy wyborców wystarczy w terminie do 21 maja złożyć wniosek w urzędzie gminy na terenie której chcemy głosować. Jeżeli w czasie wyborów planujemy podróż, ale chcemy zagłosować, to możemy otrzymać z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu można oddać głos w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą. Zaświadczenia wydawane są do 24 maja.

W okręgu wyborczym obejmującym Wielkopolskę zarejestrowanych jest sześć komitetów wyborczych. Lista nr 1 to Konfederacja. Lista nr 2 to Wiosna Roberta Biedronia. Z trzecim numerem wystartuje Koalicja Europejska, a z czwartym kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Z listy nr 5 startują kandydaci Lewicy Razem. Ostatnia lista - nr 6 to Kukiz’15. Na karcie do głosowania zaznaczamy „X” w kratce obok wybranego kandydata. Oddajemy tylko jeden głos.

WIĘKSZA FREKWENCJA TO JEDEN MANDAT WIĘCEJ DLA WIELKOPOLSKI
W związku z przedłużającym się brexitem Wielka Brytania również musi przeprowadzić u siebie wybory do PE. Dlatego też liczba europosłów nie ulegnie zmianie: 751, z czego 51 miejsc jest dla Polski. Liczba mandatów, na które mogą liczyć kandydaci z Wielkopolski waha się od 4 do 5. W poprzednich wyborach było ich pięć, ale teraz sondaże wskazują, że może być o jeden mniej. Od czego to zależy? W tych wyborach, jak w żadnych innych, premiowana jest frekwencja. Im wyższa będzie ona w danym okręgu wyborczym, tym więcej mandatów można z niego uzyskać.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto