reklama

700-lecie miasta: Łobżenica świętuje i inwestuje

Artykuł sponsorowany Zaktualizowano 
700-lecie miasta: Łobżenica świętuje i inwestuje Z Eugeniuszem Cerlakiem, burmistrzem Łobżenicy rozmawia Grzegorz Okoński

- Panie Burmistrzu spotykamy się w szczególnym roku – kiedy Łobżenica obchodzi swoje 700-lecie. Jak widzę, ta rocznica nie przechodzi tu bez echa...

- Absolutnie nie, tym bardziej, że nie świętujemy na pokaz, a zamiast tego zintensyfikowaliśmy wysiłki inwestycyjne. Tu naprawdę dużo się dzieje. A data – cóż nie ograniczamy się do 1314 roku, kiedy 9 lutego Łokietek nadał Łobżenicy prawa miejskie, choć wyznacza to istotną dziś granicę w czasie. Warto wiedzieć, że najstarsze ślady osadnictwa prehistorycznego na terenie naszej gminy datowane są na okres neolitu, czyli lata 4200 – 1700 p.n.e., a trwałe zasiedlenie tego obszaru ocenia się na okres 1200 – 400 p.n.e. Tu rozciągały się ziemie historycznego regionu zwanego Krajną i w pierwszej połowie X wieku weszły w skład tworzącego się wtedy państwa Polan.
Miasto Łobżenica rozwijało się z czasem mimo zniszczeń dokonywanych od 1327 do 1455 roku przez Krzyżaków, tu osiedlali się bracia czescy, niemieccy luteranie, a także Szkoci. Łobżenica była miastem tolerancyjnym dla swoich mieszkańców pod względem narodowościowym i religijnym. Tu przecież założono najstarszą w Polsce parafię protestancką. A w 1141 roku powstała zaraz po Gnieźnie najstarsza chyba na naszych ziemiach parafia katolicka, co miało zapewne związek z kultem maryjnym w Górce Klasztornej. Do tego wspomnę – tzw. Mały Gdańsk dzięki prężnym kupcom, własna moneta, utworzenie komory celnej, centrum handlowe dla okolicznych ziem, do XVII wieku silny ośrodek włókienniczy i centrum rzemieślnicze regionu – to robiło wrażenie, podobnie jak uruchomiona w 1895 roku własna linia kolejowa, obsługiwana przez kolej wąskotorową. Łobżenica ma bogatą historię, o której nie możemy zapomnieć.

- Co będzie pomnikiem 700-lecia Łobżenicy?

- Inwestycje - szczególne bardzo ważna rzecz, niezbędna mieszkańcom: budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łobżenica, Luchowo, Rataje, Kościerzyn Mały i Szczerbin. Trwają ostatnie podłączenia, w tym roku budowa będzie całkowicie zakończona i sieć uruchomiona na całym jej obszarze. Strategia Rozwoju Społeczno – Gospodarczego dla gminy Łobżenica uznała za najważniejsze działania w kierunku skanalizowania, zwodociągowania i gazyfikacji gminy, podobnie jak rozwój gospodarczy odnowę wsi w oparciu o rozwinięte rolnictwo, walory przyrodnicze, ochronę przyrody i ochronę dziedzictwa kulturowego. Realizując jej założenia gmina została aktywnym beneficjentem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013: uzyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i przystąpiła do wspomnianej budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, do modernizacji dwóch stacji uzdatniania wody, a także do modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków komunalnych. W sumie prace wodociągowe prowadziliśmy od 2009 roku w miejscowościach Witrogoszcz Kolonia, Witrogoszcz Osada, Dźwierszno Małe i Wielkie, Rataje, w samej Łobżenicy, w Kościerzynie Małym, Trzeboniu, Liszkowie, Dębnie, Fanianowie, w Luchowie i Szczerbinie. Trzeba też brać pod uwagę budowę odcinków przesyłowych. W sumie wybudowano 19,99 km kanalizacji sanitarnej, która nie tylko poprawia komfort życia mieszkańców, ale także chroni środowisko naturalne, w tym zmniejsza zanieczyszczenie wód rzeki Łobżonka, będącej dorzeczem Noteci, objętej programem Natura 2000. Możemy się teraz też pochwalić wyremontowanymi dwoma hydroforniami - w Łobżenicy i w Dźwiersznie Wielkim, skomputeryzowanymi, z pełnym monitoringiem, wyposażonymi na poziomie „górnej półki” europejskiej! Podobnie wyposażone i monitorowane są przepompownie.
Jednocześnie budowaliśmy drogi i ulice na miejskich osiedlach: Leśnym, Słonecznym, Nad Łobżonką – na tym ostatnim kończą się już prace porządkowe. Przeprowadziliśmy także przy dofinansowaniu unijnym rewitalizację wieży ciśnień z 1909 roku (koszt całkowity ponad 1,1 mln złotych), która dziś pełni rolę wieży widokowej. Wyremontowaliśmy też wszystkie wiejskie świetlice, dwadzieścia obiektów, zbudowaliśmy place zabaw dla dzieci . I tak jak rozpocząłem od historii, tak pozwolę sobie zakończyć podsumowanie działań akcentem historycznym – wyremontowaliśmy na rynku pomnik dokładając tam sylwetkę powstańca wielkopolskiego, a na sesji uhonorowaliśmy zasłużone osoby z naszego terenu: biskupa łowickiego prof. dr hab. Andrzeja Franciszka Dziubę, naczelnego kapelana Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, a także znanego polskiego mistrza olimpijskiego, ośmiokrotnego mistrza Polski, lekkoatletę Alojzego Graja. Zbieramy także do izby pamiątek wszystkie pamiątki z naszego miasta, wspomnienia i powoli myślimy o małym muzeum...

- Ale postać Alojzego Graja jeszcze będzie wspominana w najbliższym czasie...

- Tak, bo jeszcze w tym roku rozpoczną się prace remontowe na stadionie im. Alojzego Graja: dojdą nowe trybuny, boisko do siatkówki, do piłki ręcznej, plac zabaw, ogrodzenia – zakończymy je w przyszłym roku.

- Czyli koniec tego roku, koniec obchodów 700 – lecia, nie oznacza końca inwestycji w gminie?

- Absolutnie nie – one będą nadal podejmowane, bo są potrzebne. Nie spoczniemy na jubileuszowych laurach i w najbliższych planach mamy prace drogowe: mamy przecież już kanalizację i wodociągi, mamy świetlice wiejskie, ale są zaniedbane drogi wiejskie – one zatem będą teraz naprawiane i modernizowane.

- W Łobżenicy siódemka i dwa zera będą się chyba kojarzyły z pracą „przy okazji” jubileuszu...

- To nie jest złe skojarzenie, bo efekty tej pracy są bardzo potrzebne – ale od razu uspokoję: nie tylko z tym. Proszę nie zapominać, że to jest święto nie wyłącznie dla gminy, czy inwestorów, to nie są tylko cyfry, pieniądze, uroczystości. To jest też zabawa, powód do radości i do dumy dla mieszkańców. Mamy więc kilka publikacji książkowych, w tym przepiękną pozycję „Łobżenica – spacer w czasie”, mamy stempel okolicznościowy na poczcie (sam przybijałem go 2 stycznia!), medal okolicznościowy, monety kolekcjonerskie, są wreszcie imprezy typu „700 biegaczy na 700-lecie”, czy „700 motocykli na 700-lecie”, spływ kajakowy, będzie niedługo jarmark i turniej gmin. Zapraszam – każdy z mieszkańców i gości na pewno znajdzie coś dla siebie, i będzie jubileusz naszej Łobżenicy chętnie wspominał.

- Tego życząc, dziękujemy za rozmowę

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3