Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Trzcianki

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Trzcianeccy strażacy nie tylko zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa, trzcianeckie ochotnicze straże pożarne stanowią międzypokoleniową przestrzeń budowania więzi w oparciu o poczucie odpowiedzialności za społeczność lokalną gminy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Trzciance

W sierpniu 1945 roku powołano w mieście Trzcianka Ochotniczą Straż Pożarną. Organizatorami tej działalności byli strażacy-ochotnicy, którzy przybyli do Trzcianki w pierwszych miesiącach 1945 roku. Byli to druhowie: Jan Frąckowiak, Wacław Thiem, Franciszek Rogosz, Władysław Nosal, Stanisław Chromiec, Andrzej Pająk, Michał Motyka, Stefan Guźmiński, Władysław Marciniak i Kazimierz Paterski.

W pierwszym okresie działalności Ochotnicza Straż Pożarna miała siedzibę przy ul. Wiosny Ludów w Trzciance, w pomieszczeniach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (obecnie teren marketu „Biedronka”). Od tamtego okresu OSP w Trzciance nieustannie się rozwijała, pozyskiwała coraz to nowszy sprzęt oraz szkoliła druhów gotowych do działań ratowniczo-gaśniczych.

W chwili obecnej jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ma swoją siedzibę w budynku Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Trzciance oraz posiada średni samochód ratowniczo gaśniczy marki STEYER i samochód lekki operacyjny marki Renault Kangoo.

Zarząd jednostki prezentuje się następująco: Remigiusz Fąferek - prezes, Sławomir Łukaszewski - wiceprezes, Damian Majewski - naczelnik, Marcin Wróbel - zastępca naczelnika, Szymon Henszke - sekretarz, Maciej Hernik - skarbnik, Renata Warnkowska - członek zarządu , Halina Szade - członek zarządu, Edward Wieczorek - członek zarządu.

Strażacy są dysponowani do różnych działań ratowniczo-gaśniczych oraz uczestniczą czynnie w ćwiczeniach i szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.

W ubiegłym roku jednostka wzbogaciła się o nowy specjalistyczny sprzęt, jakim jest dron ratowniczy z kamerą termowizyjną wykorzystywany do oceny sytuacji przy rozległych pożarach oraz do poszukiwań ludzi w trudnym terenie. Druhowie są zawsze gotowi do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych by nieść innym ludziom pomoc. Mają misję - nią się kierują i żyją. Każdego dnia. Przez 365 dni w roku.

Ochotnicza Straż Pożarna w Białej

Ochotnicza Straż Pożarna w Białej została założona 2 marca 1945 roku przez Bogusława Sojkę i Stanisława Ludwiczaka. Przez czterdzieści lat remiza OSP mieściła się w różnych lokalizacjach, jednak w 1986 roku wybudowano nową remizę, który służy strażakom do dzisiaj. Pierwszym autem strażackim był GLM na podwoziu Żuka, kolejne to GBAM na podwoziu Star 25 i Star 200.

Obecnie jednostka posiada nowy wóz GBART na podwoziu Volvo. W 2003 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dzięki czemu systematycznie uzupełniana jest w nowy sprzęt, niezbędny w ratownictwie, a strażacy przechodzą liczne szkolenia. W 2014 roku strażnica OSP Biała przeszła modernizację. Dobudowano pomieszczenia socjalne i szatnię oraz odświeżono elewację.

W maju 2016 roku uroczyście obchodzono 70-lecie jednostki, połączone z wręczeniem sztandaru. W październiku 2020 roku jednostka otrzymała nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Strażacy biorą udział w gaszeniu pożarów, ratownictwie medycznym i technicznym, usuwaniu miejscowych zagrożeń, a także posiadają kwalifikacje w ratownictwie wodnym i wysokościowym. Poza ratowaniem życia, zdrowia i mienia, chętnie angażują się w życie kulturalne i sportowe gminy, współpracując z Urzędem Miejskim w Trzciance, szkołami, parafią, sołtysem i Radą Sołecką.

W ostatnim czasie włączyli się w pomoc strażakom z Ukrainy, przekazując sprzęt ratowniczo-gaśniczy - hełmy, węże, prądownice, mostki przejazdowe. Ochotnicy pracowali także na przejściu granicznym, pomagając uchodźcom. W 2019 roku jednostka zajęła pierwsze miejsce w powiatowym plebiscycie na najlepszą jednostkę OSP oraz trzecie miejsce w plebiscycie wojewódzkim organizowanym przez Głos Wielkopolski. Wszyscy laureaci finału wojewódzkiego nagrody odbierali w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Od 2001 roku prezesem OSP Biała jest Ryszard Wilant, który w 2021 roku zajął trzecie miejsce w powiatowym plebiscycie na najlepszego strażaka ochotnika.

Ochotnicza Straż Pożarna w Niekursku

Pierwszymi organizatorami bezpieczeństwa pożarowego na terenie wsi Niekursko - jednej z najstarszych wsi na terenie gminy Trzcianka byli: dh Bronisław Dubicki i dh Edward Matus. Na przełomie lat 1945-46 zorganizowali straż wiejską, której członkowie zamiast sprzętu pożarniczego otrzymali broń wojskową, z którą pełnili warty na wsi przed podpalaczami, złodziejami i bandytami napadającymi na nowych polskich osadników.

W roku 1947 jednostka zawiązała się jako Ochotnicza Straż Pożarna i została doposażona w sprzęt pożarniczy w postaci motopompy. Zaistniała wówczas konieczność przygotowania odpowiednich osób do obsługi tego sprzętu. Pierwszymi druhami, którzy ukończyli odpowiednie kursy byli: dh Józef Raczyński - dowódca sekcji, Wiesław Mikołajczyk - mechanik motopompy, dh Stefan Hibner - prezes OSP i dh Józef Gębala - długoletni naczelnik.

W latach 1953-54 odbudowano z gruzów salę wiejską oraz wybudowano remizę strażacką na miejscu zburzonej niemieckiej restauracji. Prace przy odbudowie sali oraz remizy członkowie OSP wykonywali w czynie społecznym wspólnie z mieszkańcami wsi. Sprzęt do pożarów zmagazynowany w remizie dowożono powozami konnymi należącymi do lokalnych rolników.

Paliły się okoliczne pola, lasy, które gasili strażacy z Niekurska. Widząc te zmagania OSP Niekursko, Rada Powiatu i Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Trzciance zastąpiła zaprzęgi konne samochodem ciężarowym marki „Lublin”, który został dostosowany do potrzeb działań gaśniczych jako środek transportu. Jego pierwszym kierowcą był dh Stanisław Wojciechowski - ówczesny kierowca Komendy Powiatowej, następnym kierowcą był dh Aleksander Mierzwa. Kolejnym pojazdem był typowy samochód gaśniczy GBM - Star 28. Potem był samochód Żuk GLM-8, a po kilku latach samochód GBM 2/8 na podwoziu terenowym Star-266, który obsługiwał dh Józef Michalak, a obecnie obsługuje go dh Jan Michalak.

W latach 70-tych minionego stulecia nastąpiła zmiana w składzie zarządu OSP. Zasłużeni druhowie: Józef Gębala - naczelnik i Stefan Hibner - prezes przeszli w stan spoczynku jako członkowie honorowi. Obowiązki zarządu przejęli dh Antoni Stasiak jako naczelnik sprawujący tę funkcję do dnia dzisiejszego i dh Józef Raczyński - prezes, który kierował pracą OSP do połowy lat 90 tych. Od roku 1997 do dziś prezesem OSP Niekursko jest dh Adam Kotiuszko, a naczelnikiem Bogumił Michalak. W 2006 roku wybudowana została nowa remiza, która będzie służyła przyszłym pokoleniom strażaków.

Ochotnicza Straż Pożarna w Stobnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Stobnie powstała w 1946 roku. Powodem jej powołania były liczne podpalenia na łąkach. Strażacy mieli pełnić nocne warty, chroniąc gospodarstwa przed ogniem. Jej założycielami byli: Jan Misiukiewicz, Eugeniusz Wędrychowicz, Stanisław Sochaj, Józef Lewanda, Alojzy Chudziński i Julian Teterus. Od lat 70-tych prezesami byli kolejno: Jan Świerszcz, Jan Mitraszewski, Władysław Zieliński, Władysław Połyniak i Daniel Łaszcz.

Na początku swojej działalności jednostka posiadała konną sikawkę, która została zastąpiona przez motopompę w latach 50. Pod koniec lat 50. OSP otrzymała pierwszy samochód gaśniczy typu Lublin, który służył do połowy lat 60. Kolejnymi pojazdami były dwa Żuki. W 2004 roku straż pozyskała z cukrowni w Kościanie samochód gaśniczy typu GBA 2,5/16 na podwoziu Star 244, w zabudowie JZS 005 wykonanej w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Pojazd wyprodukowany w roku 1980 służy do dziś. Star jest wciąż doposażany w nowy sprzęt, ale nie ma co ukrywać swoje lata świetności ma już dawno za sobą.

W 2016 roku strażacy ochotnicy przeprowadzili się do nowej remizy, która posiada dwustanowiskowy garaż, magazyn i zaplecze socjalne. Było to spełnienie ich marzeń. Remiza jest bardzo zadbana i posłuży jeszcze długie lata nowym pokoleniom.

Ochotnicza Straż Pożarna w Stobnie bierze czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także w zawodach sportowo-pożarniczych. Wśród jej największych sukcesów jest zajęcie pierwszego miejsca w zawodach wojewódzkich w Złotowie, które miały miejsce w 1984 roku. Aktualny skład zarządu przedstawia się następująco: prezes - Daniel Łaszcz, wiceprezes - Adrian Zieliński, naczelnik - Ludwik Milczarek, zastępca naczelnika - Kamil Zieliński, skarbnik - Jarosław Fuczko i sekretarz Marcin Bartczak.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi

Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Wieś jest jednostką typu S nie będącą w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W swoim podziale zrzesza 12 strażaków biorących czynny udział w zdarzeniach oraz 16 członków wspierających. W 2021 roku została przywrócona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która liczy 9 członków.

Od 1987 roku w jednostce służył pojazd marki Żuk, który został zastąpiony w 2010 roku przez pojazd marki Steyr 590 z zabudowa Rosenbauer. Jest to średni samochód ratowniczo-gaśniczy (GBA) , który druhowie osobiście sprowadzili z Austrii. Pojazd służy do dzisiaj, niestety z racji wieku ( 1975 rok produkcji) coraz częściej odmawia posłuszeństwa.

Jednostka OSP Nowa Wieś uczestniczy średnio w kilkunastu akcjach ratowniczo - gaśniczych podczas jednego roku. Na wyposażeniu jednostki znajduje się sprzęt do działań gaśniczych tj. motopompy, zbiornik wodny, aparaty ochrony układu oddechowego, sprzęt armatury wodnej oraz inny sprzęt do usuwania miejscowych zagrożeń.

W 2022 roku udało się pozyskać sprzęt do ratownictwa drogowego: nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy wraz z pompą hydrauliczną. Jednostka korzysta z różnych dotacji i rozwija swój potencjał sprzętowy. Aktualnie ze względu na zły stan budynku remizy trwają prace projektowe nad nową remizą w innym miejscu w Nowej Wsi. W 2021 roku udało się pozyskać z budżetu gminy Trzcianka środki finansowe na projekt i rozpoczęcie prac przy budowie nowej remizy. W kolejnych latach planowana jest wymiana dotychczasowego pojazdu na młodszy i bezpieczniejszy.

Jednostka OSP Nowa Wieś chętnie pomaga przy uroczystościach gminnych i działa na rzecz lokalnej społeczności. Na tutejszych strażaków zawsze można liczyć, nie tylko wtedy, gdy zawyje syrena. Jak prezentuje się obecny skład Zarządu jednostki OSP Nowa Wieś? Prezesem jest Marek Bednarek. Za finanse odpowiada Radosław Banasik, który sprawuje bardzo ważna funkcję skarbnika. Natomiast gospodarzem jednostki jest Adam Mazur.

Ochotnicza Straż Pożarna w Siedlisku

Ochotnicza Straż Pożarna w Siedlisku powstała w kwietniu 1946 roku. Jej założycielem i pierwszym naczelnikiem był dh Franciszek Sikora. Straż liczyła wówczas 22 członków, którzy w każdej chwili mogli podjąć działania gaśnicze wykorzystując zakupioną przez mieszkańców wsi sikawkę konną. W roku 1951 po uzyskaniu dotacji z funduszu prewencyjnego PZU zakupiono motopompę M-800 na przyczepce dwukołowej, do której zaprzęgano konie a później transportowano ją przy użyciu ciągnika rolniczego. Przełom nastąpił w roku 1978, kiedy to jednostka otrzymała pierwszy samochód pożarniczy Star A-29 GBM, który służył dzielnie do września 1995 roku i został zamieniony na przekazany przez Komendę Rejonową Straży Pożarnej w Trzciance samochód GBA 2,5/16 na podwoziu Star 244. Samochód ten służył w Siedlisku do 2015 roku. Dzięki staraniom wielu osób i przychylności władz samorządowych udało się pozyskać przy wsparciu funduszu unijnego nowy samochód GBA Rt 2,5/16 na podwoziu Renault. Ponadto w roku 2009 w użytkowanie dla OSP został przekazany samochód specjalny SH-18 na podwoziu Star 200. Rok 1999 to kolejne zmiany dla druhów, powstaje Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy do którego zostaje wpisane OSP Siedlisko. System ten nakładał na druhów wiele obowiązków, ale też wymagał podwyższenia kwalifikacji ratowniczych. Po przystąpieniu do KSRG jednostka wzbogaciła się o nowy sprzęt: aparaty oddechowe, motopompę pływającą, piłę spalinową, agregat prądotwórczy, zestaw hydrauliczny i zestaw PSP R1. Poprawił się też wygląd samych druhów, otrzymali oni nowe umundurowanie koszarowe i bojowe, które zastąpiło wysłużone mundury typu moro. Wysoki poziom wyszkolenia oraz pełne zaangażowanie druhów można było zaobserwować podczas wielu akcji ratowniczo-gaśniczych. Do największych pożarów w historii, w jakich brała udział OSP Siedlisko należy zaliczyć: pożar Puszczy Nadnoteckiej w 1992 roku (około 573 ha, w tym na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice 350 ha), pożar lasu w Przesiekach (Nadleśnictwo Krzyż - 50ha) i pożar na Lipinkach (Nadleśnictwo Trzcianka- 30ha).

Oprócz działalności operacyjnej jednostka bierze udział w licznych pokazach i szkoleniach. Po jednym z takich pokazów w szkole podstawowej zrodziła się myśl powołania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Drużyna powstała w roku 1996, a jej opiekunem był dh Mieczysław Grela. Wielu członków MDP jest dziś członkami OSP tworząc trzon tej jednostki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Trzcianki - Głos Wielkopolski

Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto