MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bliskie spotkanie z ciekawskim rysiem. Piernik w obiektywie Remigiusza Wojtery [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Ryś Piernik z trzcianeckich lasów
Ryś Piernik z trzcianeckich lasów Fot. Remigiusz Wojtera
To najprawdopodobnie jedna z najbardziej z niezwykłych sesji z rysiem w roli głównej. Jej autorem jest Remigiusz Wojtera, pasjonat fotografii i dzikiej przyrody, a w roli głównej roli wystąpił ryś Piernik. Do tego niezwykłego spotkania doszło w nadleśnictwie Trzcianka, które rysie sobie wyjątkowo upodobały.

Rysie w trzcianeckich lasach. Ciekawski Piernik i historia Nelly

Rysie to ciekawskie zwierzęta. Piernik jest jednak wyjątkowo ciekawski. Nawet jak na rysia. Niedawno sieć obiegło zdjęcie Piernika siedzącego przy drodze i obserwującego samochody. Zdjęcie wykonano w okolicy Kuźnicy Czarnkowskiej na terenie nadleśnictwa Trzcianka. To jedno z ulubionych rysiowych nadleśnictw. To tutaj Jerzy spotkał wiosną Nelly i to tutaj Nelly urodziła dwoje rysiąt. Niestety, pod koniec października znaleziono martwą Nelly. Przyczyną śmierci okazał nieżyt jelit. Los rysiąt pozostaje na razie nieznany. Bez matki mogą sobie nie poradzić.

Tymczasem Piernik poradzi sobie najwyraźniej w każdej sytuacji. Nie przeraża go ruch samochodowy, nie stresuje obiektyw. Naocznie się o tym przekonał Remigiusz Wojtera, pasjonat fotografii i dzikiej przyrody. Jego obiektyw widział już niejedno. Po raz pierwszy jednak tak ciekawskiego rysia.

- Martwiłem się, że jest daleko jest i zdjęcia będą słabe. Gdy odszedłem od aparatu na statywie Piernik postanowił sprawdzić własną łapą jak robi się zdjęcia. Na szczęście wszyscy przeżyli. Jak widać jest to duży kot o dużym temperamencie i wielkiej kociej ciekawości - relacjonuje Remigiusz Wojtera.

Rysie w trzcianeckich lasach. Powrót po wielu latach

Piernik znalazł się w trzcianeckich lasach dzięki prowadzonemu od trzech lat projektowi reintrodukcji rysia na terenie Pomorza Zachodniego. Jest jednym z kilkudziesięciu rysi, które pojawiły się na tych terenach po raz pierwszy od ...XVIII wieku, kiedy to zostały całkowicie wytępione.

- Nasz projekt zakłada wypuszczenie zróżnicowanych genetycznie rysi, które stworzą nową, stabilną populację. Wytypowane rysie to zwierzęta pochodzące z niewoli. Podczas selekcji rysi ważnym elementem wyboru była ich nieufność do człowieka, który zwiększa szansę przeżycia na wolności. Mimo, że te zwierzęta urodziły się w niewoli, po treningu „zdziczania”, który odbywał się w zagrodzie aklimatyzacyjnej, szybko zaadaptowały się do nowych warunków

- można przeczytać na stronie projektu Powrót rysia do północno-zachodniej Polski".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto