Cech Rzemiosł Różnych w Pile – kuźnia rzetelnych rzemieślników

Artykuł sponsorowany
Słowo „rzemieślnik” zobowiązuje: ten kto na nie zasługuje, wkłada w swoja pracę serce, wykonuje ją jak najlepiej potrafi, zgodnie z ustalonymi zasadami, a nie „na skróty”, dba o rozwój swojego warsztatu, podobnie jak o dobre imię środowiska rzemieślniczego. Takie zalety wpajają swoim członkom cechy rzemieślnicze, orędownicy rzetelnej pracy.

Do szczególnie szanowanych cechów rzemieślniczych należy Cech Rzemiosł Różnych w Pile, istniejący od 1953 roku i mający swoją siedzibę w Domu Rzemiosła przy ul. Bydgoskiej 35 w Pile.
Jest organizacją samorządną, zrzeszającą rzemieślników na zasadzie dobrowolności, należącą do Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Do zadań Cechu należy m.in. szkolenie uczniów, nadzór nad szkoleniem, szkolenia w zakresie BHP, ochrony przeciwpożarowej, pomocy medycznej, szkolenia dla pracodawców, pracowników i dla uczniów, pomoc prawna, czy prowadzenie dokumentacji. Jednym z najważniejszych jest szkolenie i nadzór nad szkoleniem uczniów w zawodach rzemieślniczych. Można powiedzieć, że cech jest dla nich szkołą – w trzech klasach zawodowych wiedzę i umiejętności zdobywa obecnie 472 uczniów. Obecnie trwa sesja egzaminacyjna mistrzowsko – czeladnicza, do której przystępują absolwenci tych klas zawodowych. Dodajmy, że największą popularnością cieszą się takie zawody, jak: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, monter sieci i instalacji urządzeń sanitarnych, murarz – tynkarz, piekarz, stolarz, czy cukiernik. Chcący pracować w nich uczniowie uczą się obecnie w 120 zakładach rzemieślniczych (np. w cenionym cechowym zakładzie rzemieślniczym – piekarni „Rogalik” w Trzciance, u Państwa Wiesławy i Janusza Dudek, gdzie wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance, zorganizowano w tym roku warsztaty piekarskie). Dodajmy, że z terenu działania Cechu należy do niego 160 zakładów, a rzemieślnicy zatrudniają 3047 pracowników. Jak widać, są pracodawcy liczący się na pilskim rynku pracy.
Cech Rzemiosł Różnych stale współpracuje ze szkołami ponadgimnazjalnymi: w Pile – nr 1,2 i 3, w Wyrzysku i w Trzciance. Organizuje także, wspólnie z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, targi pracy, „Rzemieślnicze Zawody Przyszłości”, na których obecni byli uczniowie szkół Piły i powiatu pilskiego, stający przed wyborem drogi zawodowej. W czasie tegorocznej ich edycji, Cech odwiedziło około siedemset osób, zainteresowanych głównie stoiskami związanymi z nauką w zawodach fryzjer, stolarz, piekarz, ślusarz, elektryk, fotograf, kominiarz, monter zabudowy wnętrz, monter instalacji sanitarnych, tapicer, zegarmistrz, blacharz i mechanik pojazdów samochodowych.
Oprócz pracy związanej ze szkoleniami i nauką zawodu, pilscy rzemieślnicy realizują inne ważne zadanie – kultywowanie tradycji rzemieślniczej. Dlatego Cech celebruje Dzień Rzemiosła, Dzień Nauczyciela – Mistrza, pasowanie na ucznia cechowego, czy spotkania swoich członków w ramach Dnia Kobiet, Tłustego Czwartku, jak również ostatnio – „smacznego” święta związanego ze świętomarcińskimi rogalami. Takie spotkania są też okazją do wręczania rzemieślnikom cechowym nagród i odznaczeń samorządowych, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej i Zarządu Głównego Rzemiosła Polskiego. W tym roku, z okazji Dnia Nauczyciela, starosta pilski wyróżnił dyplomami nauczycieli – mistrzów rzemieślników Cechu: Łucję Rusiecką, Bogdana Zdunka, Józefa Czapiewskiego i Wojciecha Stolarskiego. Natomiast Stanisław Pirch, Adam Nowak i Janusz Dudek zostali wyróżnieni w konkursie gospodarczo - samorządowym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Rubinowymi Hitami Regionu 2012” . W najbliższym czasie rzemieślnicy spotkają się na tradycyjnym opłatku cechowym.
Warto dodać, że Cech Rzemiosł Różnych jest dobrym gospodarzem swojego mienia: prowadzi w swoim budynku wynajem powierzchni pod biura, zakłady rzemieślnicze oraz lokale restauracyjno – rozrywkowe, dzierżawiąc lokale czternastu podmiotom gospodarczym. Jako że ma jeszcze wolne pomieszczenia, poleca je zainteresowanym firmom. Serdecznie zaprasza też do współpracy firmy, jednostki samorządowe, szkoły i osoby prywatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cech Rzemiosł Różnych w Pile – kuźnia rzetelnych rzemieślników - Czarnków Nasze Miasto

Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto