Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzy na nowotwory będą mogli leczyć się w nowym Ośrodku Radioterapii [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Ośrodek Radioterapii przy ulicy Rydygiera w Pile jest już otwarty. Leczyć się w nim będą pacjenci z Północnej Wielkopolski - a więc również z powiatu chodzieskiego.

W Pile otwarto Ośrodek Radioterapii będący filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Już jutro przyjmie pierwszych pacjentów. Radioterapia czyli leczenie napromienianiem jest jedną z trzech najważniejszych metod leczenia nowotworów złośliwych obok chirurgii onkologicznej i chemioterapii.

Nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt przy Rydygiera 3 kosztował blisko 30 mln złotych. Drugie tyle jest wart sprzęt, który znalazł się na jego wyposażeniu, w tym jeden zupełnie nowy akcelerator i jeden z najnowocześniejszych w kraju tomografów. Utworzenie ośrodka sfinansował głównie samorząd województwa, choć swoją cegiełkę dołożyło zarówno miasto - dokumentacja techniczna i 2,5 mln złotych, jak i powiat pilski - działka pod ośrodek.

Ośrodek nie będzie jednak stricte pilski, ale regionalny i obejmie całą północną Wielkopolskę, która do dziś była białą plamą gdy chodzi o dostęp do radiologii. Tylko z Piły dojazd do najbliższego ośrodka radioterapii w Poznaniu czy w Bydgoszczy zabierał prawie godziny. Codziennie. Przez pięć albo sześć tygodni. Nie każdy pacjent to wytrzymywał. Nie każdego było na to stać.

- Ponad połowa pacjentów onkologicznych w Polsce powinna być leczona radioterapią. Tymczasem w przypadku Piły było to maksymalnie 25 procent. Jest szansa to zmienić - mówi prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, które będzie prowadzić pilski ośrodek.

Pierwszych pacjentów ośrodek przyjmie już jutro. Na razie jest ich 35. Docelowo ośrodek ma przyjmować rocznie około tysiąca pacjentów. Docelowo, gdyż podobnie jak inne ośrodki również pilski boryka się z brakami kadrowymi. Specjalistów w dziedzinie radioterapii onkologicznej brakuje nawet w dużych ośrodkach, gdzie są kształceni. W Pile nigdy ich nie było, bo nie byli potrzebni. Zespół na Rydygiera udało się skompletować tylko dlatego, że będą tworzyć go specjaliści dojeżdżający z WCO. Taki stan nie może trwać jednak w nieskończoność.

- Zależy nam na tym, żeby nie tylko pacjenci chcieli się leczyć w Pile, ale również lekarze chcieli leczyć w Pile - nie ukrywała Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Dziś tylko za pacjentów onkologicznych z powiatu pilskiego i złotowskiego, którzy jeżdżą na radioterapię do Bydoszczy, wielkopolski NFZ płaci rocznie 2,4 mln złotych. Teraz te pieniądze razem z pacjentami mogą trafić do Piły. Jeżeli chodzi o specjalistów to dodatkową zachętą do tego, żeby podjęli pracę w Pile są mieszkania, które oferuje im miasto.

Dopełnieniem funkcjonowania ośrodka ma być stworzenie oddziału onkologii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Na ten cel powiat i samorząd województwa zarezerwowały w swoich przyszłorocznych budżetach 4 mln złotych.

Pilskim ośrodkiem kieruje dr Agnieszka Żyromska, specjalista radioterapii onkologicznej, pediatra i mgr radiobiologii. Była m.in. koordynatorem Zakładu Radioterapii Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy termin otwarcia ośrodka był kilkakrotnie przekładany.

- Nie zależało nam na otwarciu budynku, tylko ośrodka, który będzie otwarty dla pacjentów - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa. - Ten ośrodek powstał właśnie po to, żeby ułatwić im dostęp i poprawić komfort leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto