Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: PKB w górę, bezrobocie w dół dzięki unijnemu wsparciu

Monika Kaczyńska
Środki z mechanizmu JESSICA pozwoliły na gruntowny remont i zmianę funkcji hotelu „Polonez”. Obecnie to nowoczesny, komfortowy akademik
Środki z mechanizmu JESSICA pozwoliły na gruntowny remont i zmianę funkcji hotelu „Polonez”. Obecnie to nowoczesny, komfortowy akademik Paweł Miecznik
Fundusze Europejskie. Dotacje to nie jedyne pieniądze z Unii, które stały się impulsem rozwojowym dla Wielkopolski We wtorek podsumowano WRPO 2007 -2013 i po raz ostatni spotkał się Komitet Monitorujący

Fundusze Europejskie

We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim podsumowano realizację Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 -2013. Odbyło się także ostatnie spotkanie Komitetu Monito-rującego, który przez cały czas realizacji WRPO 2007-2013 doradzał w sprawach związanych z wydawaniem pieniędzy unijnych, tak by Wielkopolska korzystała z nich jak najlepiej.

- Oczywiście cieszy każdy kilometr dróg, torów, wodociągu i każdy obiekt powstały w perspektywie 2007 -2013 z wykorzystaniem unijnych środków - mówił marszałek województwa, Marek Woźniak. - Jednak najbardziej cieszą trwałe efekty ekonomiczne, które dzięki unijnemu wsparciu osiągnęliśmy.

Ze wsparciem Komitetu

Jak podkreślił marszałek, niemały jest w tym udział Komitetu Monitorującego, który także we wtorek spotkał się po raz ostatni. W skład tego gremium wchodzili przedstawiciele samorządów, ludzie nauki, przedsiębiorcy, a także działacze społeczni. W czasie 30 spotkań Komitet Moinitorujący nie tylko sprawdzał sposób realizacji WRPO 2007-2013, ale także pełnił funkcję doradczą. Nie można więc zapominać o roli tego gremium w sukcesie, jakim jest realizacja WRPO.

Komitet Monitorujący m.in. rozpatrywał i zatwierdzał kryteria, według których oceniane były projekty wybierane do dofinansowania, a także analizował sposób realizacji programu i proponował zarządowi województwa (a więc Instytucji Zarządzającej WRPO) zmiany. Dzięki nim program był wdrażany jeszcze skuteczniej.

Fundamenty rozwoju

-Wydaliśmy 100% alokacji - podkreślił marszałek Marek Woźniak. - Najbardziej cieszą nas osiągnięte wskaźniki ekonomiczne, które obiektywnie pokazują jak duże znaczenie dla rozwoju naszego regionu miał unijny budżet.

Jak wynika z analiz, dzięki zaangażowaniu funduszy unijnych wielkopolskie PKB w latach 2007-2013 było przeciętnie o prawie 0,7 pkt. proc. wyższe niż bez ich zaangażowania. Im bardziej realizacja WRPO 2007-2013 była zaawansowana, tym wyraźniejszy był wpływ programu na PKB. I tak, o ile w 2009 roku wzrósł on dzięki wpływowi inwestycji z udziałem funduszy unijnych o 0,52 pkt. proc., tak w 2013 roku wzrost ten wyniósł już 1, 30 pkt. proc.

Realizacja WRPO spowodowała także zmniejszenie bezrobocia o 4,2 pkt. proc. i 22,5 tys. miejsc pracy, które zostały utrzymane lub utworzone dzięki unijnemu wsparciu.

Ważna komunikacja

W perspektywie 2007-2013 zrealizowano 2500 projektów. Wsparcie z Unii wyniosło łącznie 1,3 mld euro.

- Był jeden cel: zwiększenie konkurencyjności naszego regionu i 7 priorytetów, w ramach których ogłosiliśmy 86 konkursów - informuje Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Największa kwota, bo 418 mln 848 tys. 955 euro została wykorzystana na wsparcie w ramach II Priorytetu Infrastruktura Komunikacyjna, następny w kolejności był Priorytet I „Konkurencyjność przedsiębiorstw”. Na nią zostało przeznaczonych 340 mln 44 tys. 39 euro.

W ramach Priorytetu Infrastruktura Komunikacyjna zrealizowano także trzy duże projekty, które istotnie zmieniły obraz regionu. To budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, zakup nowoczesnego taboru kolejowego i budowa linii tramwajowej na Franowo.

Pieniądze na wsparcie gospodarki zostały rozdzielone w 25 naborach. Złożono w nich aż 3439 poprawnych wniosków. Przedsiębiorcy zrealizowali też najwięcej - 1622 projekty z unijnymi dotacjami, jednostki samorządu terytorialnego mają ich na koncie 623.

Jednak projekty samorządowe były z reguły przedsięwzięciami o dużej wartości. Jednostki samorządu otrzymały na nie wsparcie w wysokości 571,6 mln euro.

Dotacje dla przedsiębiorców wyniosły zaś 400,7 mln euro.

Nie tylko dotacje

Unijna pomoc to jednak nie tylko dotacje.

- JEREMIE i JESSICA to instrumenty zwrotne, które pozwalają na wielokrotny obrót przeznaczonymi na nie pieniędzmi, a więc są inwestowane wielokrotnie - wyjaśnie Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego. - Wielkopolska jest pierwszym regionem w Europie, który wdrożył mechanizm JEREMIE. pozwalający na udzielanie preferencyjnych pożyczek i poręczeń przedsiębiorcom. Skorzystało z nich blisko 10 tys. firm. Pieniądze są w obrocie już po raz trzeci, a przedsiębiorcy otrzymali wsparcie w wysokości ponad 313 mln euro.

Mechanizm JESSICA to pieniądze przeznaczone na inwestycje o charakterze rewitali-zacyjnym. W perspektywie 2007-2013 podpisano 41 umów o wartości 82,3 mln euro. Dzięki tym pieniądzom zmodernizowano między innymi zabytkowy dworzec kolejowy w Wągrowcu, hotel „Polonez” został akademikiem, powstaje też nowy biurowiec „Bałtyk”.

- W perspektywie 2014-2020 funkcjonują mechanizmy JEREMIE II i JESSICA II- podkreśla Hubert Zobel. - Wszystko wskazuje na to, że po roku 2020, rola mechanizmów zwrotnych jeszcze wzrośnie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto