Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karetki do pacjentów w Pile, Trzciance czy Czarnkowie wysyła teraz Poznań. To efekt centralizacji dyspozytorni medycznych

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Fot. naszemiasto.pl
Nikt w Pile nie wyśle już karetki do pacjenta. Nie ma już bowiem dyspozytorów medycznych. Po centralizacji karetki z Piły i z całej północnej Wielkopolski wysyłane są teraz w Poznaniu.

Dzwoniąc dziś pod numer 112 nie wystarczy już tylko powiedzieć, że na Mickiewicza był wypadek, a kierowca samochodu jest nieprzytomny. Jeżeli po tym odłożymy słuchawkę, to karetka może pojechać na ulicę Mickiewicza, ale na Jeżyce w Poznaniu.

Poniedziałek, 11 marca, godzina 8.00 rano. To ostatnia już data w historii pilskiej dyspozytorni medycznej będącej częścią Szpitala Specjalistycznego w Pile. Została zlikwidowana w ramach ogólnopolskiej centralizacji dyspozytorni, a karetki do pacjentów w Pile, Trzciance czy Czarnkowie wysyłane są już z Poznania. To po zmianach jedna z dwóch w Wielkopolsce dyspozytorni. Druga mieści się w Koninie, a los pilskiej podzieliły również dyspozytornie w Lesznie i w Kaliszu.

Jak wynika z wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w obu dyspozytorniach łącznie jest 18 stanowisk dyspozytorskich, z czego 6 wysyłających i 12 przyjmujących. Do ich zadań należy m.in. odbieranie powiadomień o zgłoszeniach oraz zgłoszeń alarmowych kierowanych z numeru 112, a także dysponowania zespołami ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia.

Czy tylu dyspozytorów wystarczy na całą Wielkopolskę? Tylko w pilskiej dyspozytorni medycznej, która od 2015 roku obejmowała teren pięciu powiatów - oprócz pilskiego też czarnkowsko-trzcianecki, złotowski, chodzieski i wągrowiecki, pracowało 15 osób. Co się z nimi stało po zlikwidowaniu dyspozytorni?

- Wszystkim złożyliśmy oferty zatrudnienia w szpitalu - mówi Rafał Szuca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile. - Dziś na rynku trudno o pielęgniarki, więc tym bardziej byli to dla nas cenni pracownicy. Dwanaście z tych osób przyjęło naszą ofertę.

Gdy chodzi o nowoczesne centra powiadamiania ratunkowego to uczyła się tego od Piły reszta Polski. To tutaj - w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej powstało jedno z pierwszych centrów, w którym wspólnie pracowali dyspozytorzy straży pożarnej i medyczni. Teraz w jednostkach na Moniuszki i na Lelewela zostały już zespoły ratownictwa medycznego. To się nie zmieniło. Karetki w powiecie pilskim wciąż będą wyjeżdżać z Piły, Ujścia, Wysokiej i Wyrzyska.

ia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto