Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśne cmentarze. Leżą tam leśnicy, ofiary wojen i epidemii [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Cmentarz Leśników w leśnictwie Płytnica
Cmentarz Leśników w leśnictwie Płytnica Fot. Jarosław Ramucki
Tylko na terenie Nadleśnictwa Trzcianka znajduje się 18 leśnych cmentarzy. Leśne ostępy kryją wiele grobów o których poza leśnikami nikt lub prawie nikt już nie pamięta.

"Pamięć jest niezbędnym dobrem życia” – głosi napis przy wejściu na Cmentarz Leśników, który znajduje się na terenie leśnictwa Płociczno w nadleśnictwie Zdrojowa Góra. Nekropolia pochodzi z XIX wieku. Chowano na niej leśników i mieszkańców nieistniejącej już wsi Gonie. Po wojnie został zapomniany. Uratowali go leśnicy.

- Jednym z inicjatorów przywrócenia blasku cmentarzowi leśników był Zdzisław Krause tragicznie zmarły leśniczy Leśnictwa Płociczno, który spoczął w tym miejscu wraz z małżonką w 2012 roku - mówi Dominika Nadolna, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. - Wzdłuż cmentarnej alejki pracownicy nadleśnictwa ustawili kamienie z nazwiskami leśników, którzy odeszli. To miejsce symboliczne dla ludzi lasu. Co roku 1 listopada zapalają tam znicze, by nie zginęła pamięć o zmarłych.

Wiele mogił w pilskich lasach pochodzi z czasów I i II wojny światowej. Można napotkać pojedyncze mogiły polskich, niemieckich, rosyjskich i francuskich żołnierzy. Także leśników.

- W Nadleśnictwie Kaczory nad jeziorem Wapieńskim został pochowany niemiecki nadleśniczy Królewskiego Nadleśnictwa Zelgniewo Teodor Albert Clausius, który leśnictwa nauczył się w Wyższej Szkole Leśnej w pruskim Eberswalde. Swoją wiedzę i praktykę wykorzystywał w pracy na rzecz tutejszych lasów. Efekty jego pracy można podziwiać w lasach położonych na północ od Piły - opowiada Dominika Nadolna.

Są także leśne nekropolie, które są świadkami wielkich epidemii chorób zakaźnych jak cmentarze choleryczne w Nadleśnictwie Lipka na terenie leśnictwa Osowo czy w Nadleśnictwie Kaczory w leśnictwie Garncarska Góra.

Pojedyncze leśne mogiły są najczęściej bezimienne. Nierzadko porośnięte mchem. Zapadnięte. Zapomiane.

- W naszym społeczeństwie dość mocno są zakorzenione urazy po wojnie, jednak kolejne pokolenia dostrzegają potrzebę zachowania od zapomnienia wszystkich zmarłych, dlatego coraz częściej widać ludzi, którzy poświęcają swój prywatny czas, by doprowadzić stare miejsca pochówku do porządku - mówi Dominika Nadolna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto