Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda dla filmowców z LO w Czarnkowie

Iwona Magdziarz
LO Czarnków
Grupa twórców filmowych z LO w Czarnkowie zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Nakręć się na zdrowie”.

W maju grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie postanowiła wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Nakręć się na zdrowie”. Głównym celem tego projektu było poszerzenie wiedzy młodych ludzi na temat korzyści płynących ze spożywania ekologicznej żywności. Zespoły uczniów otrzymały zadanie nakręcenia krótkiego filmu promującego zdrowe produkty. Jury przewodniczył znany reżyser, aktor i scenarzysta Tadeusz Kijański.

Konkurs wymagał wiedzy, dużego zaangażowania oraz nakładu pracy. Uczniowie pracowali nad filmem od czerwca do września. Ocenie podlegał nie tylko sam spot reklamowy, ale pełna dokumentacja pracy nad filmem, szczegółowe raporty oraz reportaż „za kulisami”. Oceniano nawet sposób doboru członków zespołu, gdyż musieli się oni wyróżniać różnymi zdolnościami przydatnymi przy realizacji filmu. 

Zobacz też: Noworoczne podsumowania Stowarzyszenia Gmin Powiatów Nadnoteckich

W konkursie brało udział wiele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z kraju - łącznie około 400 uczniów. To najlepszy dowód na to, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę jak ważna jest dziś kwestia zdrowia i odżywiania. W swoich filmach pokazywali, co nam grozi, jeśli nie będziemy się prawidłowo odżywiać i jakie korzyści płyną z odpowiednio dobranej diety.

W reportażach uczniowie przedstawili poszczególne etapy powstawania spotu: tworzenie zespołów, wybór tematu oraz relacje z amatorskich planów filmowych. Nie wszystkie zespoły zdołały osiągnąć efekt końcowy.

Czarnkowska grupa Eko-Bakłażany w składzie: Marta Samborska, Mateusz Szwerbel, Małgorzata Gilewicz, Adrianna Kawka, Piotr Zdun, Aleksandra Kubiak, Kamila Stochaj, Barbara Urbaniak, Norbert Kijek i Kinga Nowak wykazała duże umiejętności pracy zespołowej.

W spocie „Jesteś tym, co jesz” poruszyli problem negatywnego wpływu składników zawartych w niezdrowym jedzeniu, próbując jednocześnie udowodnić wszystkim, że spożywanie świeżych produktów pozytywnie wpływa na ich umysł, urodę i samopoczucie.

Chcieli skłonić do zmiany nawyków żywieniowych przez symboliczne ukazanie życia bohaterki filmu - Mariolki, która dokonywała niewłaściwych wyborów związanych z jej odżywianiem, wskutek czego poniosła surowe konsekwencje, niszcząc własny organizm. Oryginalność pomysłu czarnkowskich licealistów polegała na tym, że Mariolka była ludzikiem z różnych produktów spożywczych.

Film Eko-Bakłażanów został wysoko oceniony przez profesjonalne jury, któremu przewodniczył Tadeusz Kijański - polski reżyser, scenarzysta, scenograf, aktor, malarz i pisarz. Wśród ostatecznie sklasyfikowanych szkół ponadgimnazjalnych Eko-Bakłażany zajęły II miejsce. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto