Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowsza inwestycja Steico w Czarnkowie. Jedenasta hala, trzynasta linia i pół tysiąca drewnianych domków rocznie

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Nowy zakład prefabrykacji elementów dla domów drewnianych już otwarty
Nowy zakład prefabrykacji elementów dla domów drewnianych już otwarty Fot. Agnieszka Świderska
Nawet pół tysiąca gotowych drewnianych domków będzie opuszczało rocznie Steico w Czarnkowie po uruchomieniu nowego zakładu prefabrykatów. I nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

- Steico przyzwyczaiło nas, że od kilku lat przynajmniej raz w roku spotykamy się na otwarciu kolejnej hali i linii produkcyjnej. Tylko w Czarnkowie w ciągu pięciu lat liczba linii produkcyjnych wzrosła z ośmiu do trzynastu. Tu, w jedenastej hali produkcyjnej zostanie wkrótce uruchomiona trzynasta linia. Tym razem linia do prefabrykacji elementów dla domów drewnianych - tak Małgorzata Wnorowska z Forestor Communication przywitała gości na uroczystym otwarciu jednego z największych w Europie zakładów prefabrykacji elementów domów drewnianych firmy Steico.

Dlaczego największego? Jak mierzyć wielkość na tym rynku?

Jak tłumaczy Marcin Zboroń, dyrektor ds. rozwoju i wsparcia biznesu w Steico, może to być liczba obsłużonych klientów czyli liczba wybudowanych domów. Może to też być suma wyprodukowanych prefabrykatów mierzona w metrach kwadratowych. Jeżeli chodzi o liczbę ldomów “made in Steico” to rocznie wynosi ona od 250 do 300 rocznie, a gdy chodzi o metry kwadratowe ściennych i dachowych przegród wyprodukowanych na Przemysłowej jest to 63 tysiące metrów kwadratowych.To mniej więcej tyle samo ile zajęłyby 23 boiska piłkarskie o wymiarach 68 x 105 m (to wymiary boisk, na których rozgrywane są mecze międzynarodowe czyli na większości dużych stadionów).

Gdy chodzi o metry kwadratowe ściennych i dachowych przegród wyprodukowanych na Przemysłowej jest to 63 tysiące metrów kwadratowych. To mniej więcej tyle samo ile zajęłyby 23 boiska piłkarskie

Co zmienia nowa inwestycja?

- To nasza wisienka na torcie - mówi Marcin Zboroń.- Dzisiaj jesteśmy w stanie obsłużyć kompleksowo każdą budowę, zarówno budynku jednorodzinnego, jak i budynku użyteczności publicznej. Kompleksowo czyli wyposażyć ją we wszystkie elementy konstrukcyjne, izolacyjne i niezbędne dodatki. Dzięki prefabrykacji będziemy mogli się posunąć o krok dalej czyli zaoferować naszym klientom poprzez wykonawców na terenie całej Polski gotowe budynki.

Dzięki prefabrykacji będziemy mogli się posunąć o krok dalej czyli zaoferować naszym klientom poprzez wykonawców na terenie całej Polski gotowe budynki

Rozruch trzech nowych linii produkcyjnych planowany jest na wrzesień. Dzięki nim produkcja drewnianych domków w Czarnkowie ma wzrosnąć do pół tysiąca rocznie. Do produkcji używane jest wyłącznie polskie drewno - sosna i świerk. Firma ma podpisane umowy z regionalnymi dyrekcjami lasów państwowych.

Na trzech liniach inwestycja jednak się nie kończy. Do końca przyszłego roku mają być uruchomione dwie kolejne. Dlaczego właśnie teraz? Ostatnie dziesięć lat to narodzenie się w Polsce rynku prefabrykacji, a ostatnie dwa lata to już prawdziwy boom - średni roczny przyrost to 30 procent.

Ostatnie dziesięć lat to narodzenie się w Polsce rynku prefabrykacji, a ostatnie dwa lata to już prawdziwy boom

To obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź na rynku budowlanym. Skąd się bierze popularnych domków z prefabrykatów?

- Trend idzie z krajów o długiej tradycji prefabrykatów czyli ze Skandynawii i Stanów Zjednoczonych, ale także z Wielkiej Brytanii i z Niemiec - mówi dyrektor Marcin Zboroń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto