Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych. Można już składać wnioski w starostwie w Pile

Dorota Bonzel
- Nowe legitymacje będą wygodne i honorowane w całej Unii - mówią samorządowcy
- Nowe legitymacje będą wygodne i honorowane w całej Unii - mówią samorządowcy Dorota Bonzel
To ważna wiadomość dla osób niepełnosprawnych. Można już składać wnioski o nowe legitymacje, które są potrzebne, żeby móc skorzystać z przysługujących ulg. Dotyczy to również osób, które już posiadają taki dokument, ale starego typu. Zmienił się bowiem wygląd legitymacji.

Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności funkcjonuje w budynku przy al. Niepodległości 33/35 w Pile. W ciągu roku wydawanych jest tutaj około 4 tys. orzeczeń, z tego 2,5 tysiąca dla mieszkańców powiatu pilskiego, pozostali to niepełnosprawni z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Do tej pory niepełnosprawni mieli papierowe legitymacje: ze zdjęciem dla dorosłych i bez zdjęcia dla dzieci. Było na nich imię i nazwisko, ale również rodzaj niepełnosprawności.

Nowe dokumenty będą bardziej dyskretne. Na karcie, która wielkością przypomina dowód osobisty też będą takie dane jak imię czy nazwisko.

- Będzie też numer PESEL, ale będzie on specjalnie zakodowany, żeby osoby postronne nie mogły go poznać. Dodatkowo będą piktogramy oznaczające przyczynę niepełnosprawności. Wszystkie te dane wrażliwe będą zakodowane i będzie można odczytać je tylko za pomocą specjalnego urządzenia. Takie czytniki będą musieli posiadać kontrolerzy biletów czy kasjerzy w muzeach. My również będziemy mieli takie urządzenie - wyjaśnia Andrzej Komisarek, przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełno-sprawności w Pile.

Nowe legitymacje zapewnią zatem dużo dalej idącą ochronę danych osobowych. Nawet jeśli ktoś zgubi legitymację, to ten, kto ją znajdzie, nie rozpozna choroby, jaką ma jej właściciel.

Co ważne, nowa legitymacja będzie honorowana na terenie całej Unii Europejskiej. Z tego powodu dane będą w trzech językach: angielskim, francuskim i polskim.

- Z taką legitymacją można jeździć praktycznie wszędzie, po całej Unii Europejskiej. Da ona możliwość korzystania z ulg i zniżek przysługującym osobom niepełnosprawnym - dodał Jacek Klimaszewski, wicestarosta czarnkowsko-trzcianecki.

I właśnie te ulgi mają być tym, co zachęci niepełnosprawnych do składania wniosków o nowy dokument.

- Osób uprawnionych do posiadania legitymacji jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Tylko w ubiegłym roku wydaliśmy niespełna tysiąc legitymacji. Dlatego apelujemy, do zainteresowanych osób, aby złożyły wniosek o wydanie nowej legitymacji, nawet jak wcześniej jej nie posiadały, bo ona zwyczajnie może się przydać na przykład przy ustaleniu prawa do określonej zniżki na różne usługi - zachęca starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Wniosek o wydanie legitymacji można składać do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, należy dołączyć do niego aktualne zdjęcie.

ULGI I PRZYWILEJE DLA POSIADACZY LEGITYMACJI:

- ulgowe lub darmowe przejazdy komunikacją miejską,

- niższa cena za bilet lub zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeum państwowego,

- niektóre osoby są zwolnione z opłaty za abonament radiowo-telewizyjny,

- zniżka przy wyrabianiu paszportu,

- osoba niepełnosprawna może załatwiać sprawy poza kolejnością w instytucjach i urzędach publicznych oraz w sklepach

- parkowanie autem w miejscach dla niepełnosprawnych .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto