Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Radioterapii w Pile. Od otwarcia dzieli go jeszcze rok i 30 milionów złotych [ZDJĘCIA]

TR
Ośrodek Radioterapii czeka już tylko na sprzęt i na lekarzy
Ośrodek Radioterapii czeka już tylko na sprzęt i na lekarzy Fot. Agnieszka Świderska
Marszałek Marek Woźniak oglądał w poniedziałek w Pile 18 mln złotych. Tyle kosztowała budowa Ośrodka Radioterapii w Pile, na którą pieniądze wyłożył właśnie samorząd województwa. - Dziś nikt nie może już powiedzieć, że tego ośrodka nie ma. Jest - mówi prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Radioterapia czyli potocznie naświetlanie jest najtrudniej dostępnym dla Polaków rodzajem leczenia onkologicznego. To wciąż aktualny wniosek z raportu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, a jedną z głównych barier jest czas dojazdu do ośrodka radioterapii. Na mapie przedstawiającej czasową dostępność do ośrodków radioterapii cała północna Wielkopolska jest zaznaczona jako ta część kraju, gdzie dojazd przekracza ponad godzinę.

To najgorszy scenariusz dla pacjentów z Piły i regionu. Codziennie, minimum przez sześć tygodni, muszą dojeżdżać do ośrodków radioterapii w Poznaniu, Bydgoszczy czy Szczecinie. Nierzadko zdarza się, że rezygnują z leczenia albo w ogóle go nie podejmują. Nie są bowiem w stanie ponieść kosztów dojazdu, których NFZ nawet w części im nie zwraca. Ich szanse na przeżycie spadają.

Za rok ta rzeczywistość ma wyglądać już inaczej. Praktycznie gotowy jest już ośrodek radioterapii przy ulicy Rydgiera; praktycznie, gdyż potrzeba jeszcze sprzętu i ludzi. W budowę ośrodka samorząd województwa włożył już 18 mln złotych. Tymczasem sprzęt, w który trzeba będzie wyposażyć ośrodek, kosztuje około 30 mln złotych.

Najdroższe są akceleratory - około 8-10 mln złotych. Jest duża szansa na to, że na zakup jednego z nich uda się pozyskać pieniądze z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a drugi będzie przeniesiony z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, które będzie prowadzić pilski ośrodek.

Sam sprzęt to nie wszystko. "Kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile pilnie poszukiwany". Taką wiadomość wysłał już w lekarską Polskę dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki. Czeka na odzew.

- Szukam kierownika zakładu radioterapii czyli lekarza specjalisty radioterapii, który zdecyduje się przenieść do Piły - mówi prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. - Skoro w Pile takich świadczeń nie było, to nie było też specjalistów. Ktoś musi tu przyjechać, a Polsce nie ma aż tak dużej mobilności. Trzeba mu coś zaproponować.

- Mamy dla niego mieszkanie - deklaruje prezydent Piotr Głowski. - Jeżeli chodzi o obsadę ośrodka to zapewnimy tyle mieszkań, ile będzie potrzebnych.

Piła już ma swój udział w ośrodku na Rydgiera. To za pieniądze gminy 2,5 mln złotych, przygotowano dokumentację projektową. Z kolei powiat przekazał działkę pod budowę.

Jeżeli prof. Malickiemu uda się skompletować sprzęt i ludzi to pierwsi pacjenci na Rydgiera powinni się pojawić w połowie przyszłego roku. Dla tych spoza Piły będą czekać w miejsca w hostelu. Dlaczego ośrodek jest taki ważny? Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto