Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświatowa statystyka - mniej uczniów

Piotr Keil/WAK
Gdyby nie otwarcie w Białej ośrodka socjoterapii uczniów byłoby jeszcze mniej
Gdyby nie otwarcie w Białej ośrodka socjoterapii uczniów byłoby jeszcze mniej Starostwo Powiatowe w Czarnkiowie
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego radni zapoznali się z raportem dotyczącym wyników egzaminów maturalnych i zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych. Zapoznali się także z informacją o naborze do szkół prowadzonych przez powiat.

Do szkół powiatowych na bieżący rok szkolny zapisało się 954 gimnazjalistów. Ponadto, do nowo utworzonego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej przyjęto 72 osoby. Absolwenci, którzy trafili do szkół prowadzonych przez powiat, stanowią 84 % ogółu absolwentów, którzy ukończyli edukację w szkołach naszego powiatu. Pozostałe osoby albo trafiły do szkół prowadzonych przez inne samorządy, bądź do szkół niepublicznych lub wyjechały poza powiat.

Zobacz też: MOS w Białej

Stabilny poziom naboru wykazują nasze licea. Gorzej jest natomiast w zespołach szkół. Związane jest to z ze spadającą demografią oraz konkurencyjnością szkół niepublicznych oraz specjalistycznych, jak np. Technikum Leśne w Goraju. Biorąc pod uwagę całkowite stany szkół prowadzonych przez powiat, w roku szkolnym 2011/2012 w porównaniu do poprzedniego roku szkolnego będzie mniej o 160 uczniów i słuchaczy oraz o 6 oddziałów szkolnych.

Umniejszenie dotyczy likwidacji szkoły w Białej (156 uczniów i słuchaczy i 9 oddziałów), Zespołu Szkół w Krzyżu Wlkp. (72 osoby i 3 oddziały) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie (32 osoby i 3 oddziały) Liceum w Czarnkowie – 17 osób i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance – 16 osób.

Nastąpiły również zwiększenia liczby uczniów i słuchaczy. Dotyczy to utworzenia MOS w Białej, Zespołu Szkół Technicznych w Trzciance, Liceum w Trzciance i Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim do egzaminu maturalnego, zarówno w szkołach młodzieżowych, jak i w szkołach dla dorosłych podeszło 681 osób, w tym: w liceach ogólnokształcących – 340 osób, w technikach – 274 osoby, w liceach profilowanych – 33 osób, w szkołach dla dorosłych – 34 osób.

Zdawalność egzaminów maturalnych we wszystkich szkołach, bez podziału na typy w terminie pierwszym (maj) na terenie kraju ukształtowała się na poziomie 75,5% (w roku ubiegłym - 81,00%), zdawalność w województwie wielkopolskim osiągnęła poziom 75,29% (w roku poprzednim 80,19%), natomiast w powiecie czarnkowsko–trzcianeckim poziom 74,0% (w roku poprzednim 78,80%). Jednakże w szkołach prowadzonych przez powiat (oprócz szkół dla dorosłych) zdawalność ukształtowała się na poziomie porównywalnym do średniej wojewódzkiej tj. na poziomie 77,13% (w roku poprzednim 79,66 %), gdyż na 647 osoby podchodzące do egzaminu zdały go 499.

Zdawalność egzaminów w liceach ogólnokształcących była na poziomie 94,12% (w roku poprzednim 94,15%), bowiem na 340 osób podchodzących do egzaminu, zdało go 320. Zdawalność we wszystkich liceach ogólnokształcących prowadzonych przez powiat, była znacznie wyższa od średniej wojewódzkiej dla tego typu szkół, która wynosiła 87,20% (w poprzednim roku 90,46%). W liceach ogólnokształcących do matury podeszło 16 absolwentów z lat poprzednich i to oni stanowili szczególny odsetek osób, które matury nie zdały. Natomiast w przypadku zespołów szkół prowadzących technika i licea profilowane, średnia zdawalność w powiecie ukształtowała się na poziomie 58,31%, bowiem na 307 podchodzących do egzaminów zdało go 179 absolwentów tj. o 20 osób mniej aniżeli w roku poprzednim. Stanowiło to 58,31% ogółu zdających. W zespołach szkół do matury ponownie podchodziło 48 absolwentów z lat poprzednich i podobnie, jak w liceach ogólnokształcących, to oni stanowili główny odsetek osób, które jej nie zdały.

W sierpniu został przeprowadzony egzamin poprawkowy. Biorąc pod uwagę jego wyniki, poziom zdawalności egzaminów się podniósł.
Średnia zdawalność egzaminów łącznie w powiecie, biorąc pod uwagę obie sesje egzaminacyjne i wszystkie typy szkół, wyniosła 86,55% (w roku poprzednim 87,73%). W sesji poprawkowej zdały go dodatkowe 52 osoby, co spowodowało, że na 644 osoby podchodzące w danym roku szkolnym do matury, egzaminy zdało 565 osób. W przypadku liceów ogólnokształcących w sesji poprawkowej do egzaminów podeszło 20 osób, z których 15 je zdało. Spowodowało to, że na 340 osób podchodzących ogółem w danym roku do egzaminu zdało go ostatecznie 335 tj. 98,5% ogółu zdających. Egzaminu nie zdało 5 osób tj. 1,47 % zdających. W przypadku zespołów szkół, do egzaminów poprawkowych mogło podejść 128 osób, 111 absolwentów, z których ostatecznie egzaminy zdało 46 osób. Biorąc pod uwagę dane ogólne, to na 307 zdających egzaminy zdało ostatecznie 225 osób (226 w roku poprzednim), co ukształtowało współczynnik zdawalności w zespołach szkół na poziomie 73,29%, a w roku poprzednim 74,83%.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto