Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Grałeś już w bule? Jeszcze nie wiesz, że je pokochasz! Klub Bulanka zaprasza w sobotę na Staromiejską na piknik i pierwsze gry

Tomasz Czarnecki, TR
Pilski Klub Petanque Bulanka zaprasza jutro wszystkich chętnych do gry w bule na piknik  przy Staromiejskiej. Warto spróbować!
Pilski Klub Petanque Bulanka zaprasza jutro wszystkich chętnych do gry w bule na piknik przy Staromiejskiej. Warto spróbować! Fot. Pilski Klub Petanque Bulanka
Bule to jedna z najstarszych gier na świecie i jedna z najmłodszych w Pile. Szybko zyskuje jednak na popularności i podbija serca kolejnych fanów. To gra przede wszystkim towarzyska, w której na równi z wynikami liczy się dobra zabawa. A cała gra polega na tym, by trafić metalowymi kulami jak najbliższej drewnianej kulki - tzw. świnki. Rywalizować ze sobą może dwóch graczy albo dwie drużyny. Jak smakuje gra w bule? Będzie można przekonać się samemu podczas pikniku, na który jutro w sobotę, 8 września, zaprasza Pilski Klub Petanque Bulanka.

Piknik odbędzie się na jedynym w Pile profesjonalnym boisku do gry w bule tzw. bulodromie przy Parafii Augsbursko-Ewangelickiej na Staromiejskiej 48. Piknik rozpoczyna się o godzinie 14., a bule nie będą jedyną atrakcją. Jedną z nich będą alpaki, jedne z najbardziej miłych w dotyku zwierząt na świecie. Warto wspomnieć, że podczas pikniku zostanie również zainaugurowana również Pilskiej Ligii Petanque. Będzie okazja, by zgłosić drużynę.

Świnka w centrum uwagi

Boule, bule, nazywana też petanką (pétanque) to doskonała rozrywka dla rodziny, przyjaciół, nawet dzieci. Dla Francuzów i Hiszpanów jest niemal sportem narodowym. Takie zachęcające zdanie znajduje się w opisach wielu gier i dyscyplin sportowych, ale w tym przypadku jest ono w pełni prawdziwe. Zmagania wymagają bowiem strategicznego myślenia, precyzji, nieco ruchu, spróbować sił można niemal w każdym wieku, a zasady nie są na tyle trudne, by nie pojąć ich zaledwie w kilka minut.

W szranki staje dwóch graczy lub dwie drużyny (dwuosobowe lub trzyosobowe). Oba teamy otrzymują swoje kule (boule). Inny rekwizyt stanowi jedna mała drewniana kulka, zwana popularnie świnką. I to właśnie ją na początku gry rzuca jedna z ekip - według profesjonalnych zasad na odległość od 6 do 10 metrów. O tym, która drużyna ma ten przywilej, decyduje rzut monetą lub w rozgrywkach towarzyskich, jeśli ktoś posiada przy sobie tylko karty kredytowe lub banknoty, po prostu uzgodnienie z przeciwnikiem.

Świnka stanowi bardzo ważny rekwizyt, bowiem wyznacza cel rzutów naszymi boulami. Im bliżej świnki znajduje się nasza kula, tym lepiej. Przy czym techniki są dowolne - kulanie po ziemi niczym w kręglach, rzucanie w powietrzu, celowanie w bule przeciwnika (tak, tak, możemy wybijać nieswoje bule), świnkę itp. Najważniejsze, by po zakończeniu rozgrywki mieć więcej swoich kul przy śwince niż rywal.

Wygrana do zera
Interesująca jest też kolejność rzucania boulami. Przeciwnicy nie wykonują swoich ruchów naprzemiennie - prawo rzutu ma zawsze drużyna, której boule są dalej od świnki. Dopiero gdy wyczerpią się "argumenty" ekipy przegrywającej, do dalszej ofensywy może przystąpić team liderujący w partii. To więc nieco inna reguła niż chociażby w pewien sposób podobnym zimowym curlingu.

Warto też zwrócić uwagę na przyznawanie punktów w danej rozgrywce - może je otrzymać tylko jeden team - mający boule najbliżej świnki. Teoretycznie można partię wygrać nawet 6:0 (jeśli gramy zespołami trzyosobowymi, w których gracze mają po dwie kule), ale także 1:0, 2:0, nigdy 2:1, 3:2 itp. Profesjonalne reguły nakazują "seta" toczyć do 13 lub 15 punktów, niezależnie od tego, ile rozgrywek będziemy toczyć.

Towarzysko
Grać w boule można na przygotowanych wcześniej boiskach (np. w ośrodkach wypoczynkowych czy centrach rekreacji). Ale wcale nie gorszy pomysł stanowi spróbowanie swoich sił w parku czy też placu pod blokiem. Nie potrzebujemy wiele miejsca, a jedynie zestaw kul i kilkuosobowe towarzystwo. Boule są zazwyczaj metalowe, ale maluchy mają nawet dla siebie plastikowe kulki mogące stanowić początek przygody z grą. Za dobry zestaw do gry w boule w futerale, który możemy zamówić przez internet, zapłacimy około 60 zł.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto