Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na 1400 studentów i 14,5 mln złotych

TR
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w PWSZ Piła
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w PWSZ Piła Fot. Agnieszka Świderska
Z pewnością inauguracja nowego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile przejdzie do historii jako najdroższa. Nie chodzi jednak o koszt samej inauguracji tylko symboliczny czek opiewający na 14,5 mln złotych, który przywiózł ze sobą do Piły Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ponad 14,5 mln złotych na inwestycje pochodzi z puli 3 mld złotych, które rząd przeznaczył dla uczelni publicznych. Także nakłady na naukę w 2019 roku mają wzrosnąć o 1 mld 350 mln złotych na czym pilska PWSZ również ma skorzystać. Podobnie jak na Konstytucji dla Nauki, reformie szkolnictwa wyższego, która m.in. zwiększa autonomię uczelni w zakresie finansów. Miejsce dotacji zastąpiła subwencja, którą można swobodniej dysponować.

- Konstytucja dla Nauki otwiera bardzo wiele możliwości - przekonywał Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. - Stwarza szanse, ale do niczego nie zmusza. Jestem pewien, że Piła swoją szansę wykorzysta.

A nowy rok akademicki PWSZ rozpoczyna nie tylko z Konstytucją dla Nauki, ale także z ponad pół tysiąca nowymi studentami.

- W zeszłym roku 450, w tym 515. W obliczu niżu demograficznego ta tendencja napawa optymizmem - nie ukrywał prof. Donat Mierzejewski, rektor PWSZ w Pile.

Najwięcej chętnych było na kierunki medyczne, techniczne i ekonomiczne.

-To początek najpiękniejszej przygody życia - tak nowych studentów przywitał dr Paweł Dahlke, prorektor ds. jakości kształcenia i studentów. - Pamiętajcie, że to studia to nie tylko nauka. To okres kształtowania waszej osobowości. To pobudzenie was do tworzenia nowych idei. Wykorzystajcie ten czas najpiękniej.

Łącznie z nowymi studentami nowy rok akademicki w uczelni na Podchorążych rozpoczęło blisko 1400 studentów. Będą studiować na 11 kierunkach i 24 specjalnościach technicznych, medycznych i społecznych. To jedna z większych wyższych szkół zawodowych w Polsce. Do tej pory jej mury opuściło ponad 9,5 tysiąca absolwentów. Ci, którzy przyszli, mogą studiować w Pile, mogą także w ramach wymiany studiować na jednej z 36 uczelni w 18 krajach świata, w tym od tego roku w Czarnogórze, Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Rosji. Mogą także wybrać studia w Kolumbii czy w Kambodży.

Uczelnię mogą reprezentować na różny sposób. Paula Kułaga, mistrzyni Polski seniorów w judo w wadze 78 kg, to również akademicka mistrzyni Polski. Judoczka była pierwszym laureatem ustanowionego rok temu tytułu honorowego i medalu Legatus Almae Matris. W tym roku Senat uczelni przyznał tytuł i nagrodę posłowi Grzegorzowi Piechowiakowi, który najpierw zabiegał o pilską uczelnię, a teraz ją wspiera.

Uczelnia ma swoich mistrzów i przyjaciół, ma również swój chór, który w tym roku świętuje 15-lecie. Tymczasem PWSZ jest już jedną nogą w 2019 roku szykując w lutym otwarcie Centrum Symulacji Medycznych oraz uruchomienie studiów magisterskich na pielęgniarstwie.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto