Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Wszystko, co chcecie wiedzieć o wyborach

Agnieszka Świderska
Żeby urna była urną – w Pile zadbał o to Leszek Grafka, konserwator z miejskiego Ratusza
Żeby urna była urną – w Pile zadbał o to Leszek Grafka, konserwator z miejskiego Ratusza Agnieszka Świderska
Co w niedzielę wyborczą ma zrobić wyborca? Wyborca ma przyjść do lokalu wyborczego i zagłosować. Cała reszta należy już do Wydziału Organizacyjnego w Urzędzie Miasta, który dostał zlecenie od Państwowej Komisji Wyborczej na organizację i obsługę wyborów, a w tym mieści się niemal wszystko.

– Od przygotowania lokali wyborczych i ustalenia składów obwodowych komisji do długopisów i świeczek – mówi Małgorzata Erdmann z Wydziału Organizacyjnego.
Wyborca ma bowiem prawo do długopisu i do tego, żeby nie oddawać głosu w ciemno, jeżeli zgaśnie światło. Na te wszystkie wydatki, łącznie z dietami dla członków komisji – 135 złotych dla zwykłego, 150 dla zastępcy i 165 złotych dla przewodniczącego, miasto dostało prawie 42 tys. złotych. Dla porównania: w całym kraju organizacja wyborów, za wyjątkiem wydatków Krajowego Biura Wyborczego będzie kosztować ponad 105 mln złotych.

Z tych pieniędzy kupuje się m.in. nowe urny, jeżeli stare do tego celu już się nie nadają. Te, które będą stały w 35 pilskich lokalach wyborczych, przeszły w ostatnich dniach lifting, głównie przy pomocy białej i czerwonej farby olejnej. Jaka musi być urna, żeby była urną? Ta pełnomiarowa ma około 110 centymetrów wysokości i 80 szerokości, a głos można do niej wrzucić tylko z góry. Pilskich wyborców nie powinny spotkać niespodzianki w postaci nietypowych urn. Nie ma również obaw, że urny z jakiegoś powodu zabraknie – zawsze jest kilka w zapasie.

I o ile w ratuszu i w delegaturze KBW przy alei Niepodległości trwa już przedwyborcza gorączka, to w samym mieście poza olbrzymią płachtą z Bronisławem Komorowskim na jednym z wieżowców zbliżających się wyborów nie widać, chociaż gmina wspólnie z miejskimi spółkami oraz spółdzielniami przygotowała wykaz kilkuset miejsc, gdzie komitety mogły bezpłatnie wieszać plakaty. Tylko z pojedynczych witryn sklepowych patrzą na pilan Komorowski i Kaczyński.
Kogo wybiorą w niedzielę? Uprawnionych do głosowania jest 59 547 mieszkańców, z czego do wczoraj, do godziny 15, 396 z nich pobrało w Wydziale Obywatelskim zaświadczenia uprawniające do głosowania w każdym innym miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto