Półmaraton Philipsa w Pile. Znów wygrał Kenijczyk, nasi słabo

WS
22. Międzynarodowy Półmaraton Philips'a, który odbył się w minioną niedzielę w Pile, wygrał jego faworyt - Kenijczyk Boniface Nduva. Mistrzem Polski w półmaratonie został Arkadiusz Gardzielewski ze Śląska Wrocław. Wsród kobiet triumfowała Białorusinka Maryna Damantsevich. Tym razem panie nie walczyły na pilskich ulicach o mistrzostwo naszego kraju, bo medale rozdano wcześniej w Warszawie.

Choć frekwencja była dobra, to jednak nie był to pod tym względem rekordowy bieg. Linię mety przekroczyło 1931 biegaczy, a w ubiegłym roku było ich 2113. Mimo takiego obrotu sprawy pilska impreza jest klasyfikowana w ścisłej czołówce krajowych półmaratonów.

Jak było do przewidzenia na trasie brylował Kenijczyk Boniface Nduva, który zwyciężał już wcześniej w pilskiej imprezie w 2008 i 2009 roku. Na około 13. kilometrze oderwał się on od rywali i samotnie, z ponad półminutową przewagą zameldował się na mecie. Za nim finiszował Arkadiusz Gardzielewski, który w ten sposób wywalczył championat naszego kraju w półmaratonie.

Na kolejnych miejscach zameldowali się Marcin Błaziński i Białorusin Maksim Pankratan. Rodaczka tego ostatniego, Maryna Damatsevich, była najlepsza wśród kobiet, wyprzedzając drugą w klasyfikacji Katarzynę Durak aż o blisko dwie minuty.

- Jestem zadowolony ze swojego występu - mówił Arkadiusz Gardzielewski, nowo upieczony mistrz Polski. - Pobiegłem w granicach rekordu życiowego i zdobyłem złoty medal. Teraz czeka mnie w listopadzie maraton.

Reprezentanci naszego regionu nie odegrali w pilskich zawodach większej roli. Na osiemnastym miejscu uplasował się Adam Chudzicki z AZS AWF Poznań, dwudziesty był Marcin Kęsy (KB Maniac Poznań), a tuż za nim Przemysław Walewski (Malta Poznań) i Łukasz Banaszak (Velux Gniezno).

Bieg główny poprzedził mini-maraton dla młodzieży szkolnej oraz Bieg VIP-ów. W tym ostatnim nie zabrakło znanych polityków, samorządowców i dziennikarzy. Na starcie stanęli między innymi: Prezydent m. Poznania Ryszard Grobelny, Prezydent m. Piły Piotr Głowski, senator Mieczysław Augustyn, a także popularni telewizyjni prezenterzy - Beata Sadowska i Maciej Kurzajewski.

Triumfatorzy 22. Międzynarodowego Półmaratonu Philips'a.
Mężczyźni: 1. Boniface Nduwa (Kenia) 01:03.31, 2. Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 01:04,03, 3. Marcin Błaziński (WKB Meta Lubliniec).
Kobiety: 1. Maryna Damantsevich (Białoruś) 01:14.12, 2. Katarzyna Durak (LUKS Żórawina) 01:16.01,3. Betty Chepleting (Kenia) 01:18.45.
Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Półmaratonie: 1. Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 01:04,03, 2. Marcin Błaziński (WKB Meta Lubliniec), 3. Damian Kabat (Zawisza Bydgoszcz) 01:01:06.28.