Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznański sąd zajmie się skargą Trzcianki na dekomunizację ronda Wizy

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Wojewoda zdekomunizował rondo Aleksandra Wizy. Trzcianka się nie zgadza
Wojewoda zdekomunizował rondo Aleksandra Wizy. Trzcianka się nie zgadza Fot. Agnieszka Świderska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu rozpatrzy skargę Trzcianki na decyzję wojewody, który w ramach dekumunizacji zmienił rondo Aleksandra Wizy na rondo Józefa Piłsudskiego. Według burmistrza Krzysztofa Jaworskiego nie można uznać za symbol komunizmu osoby, która nikomu z komunizmem się nie kojarzy.

W ramach dekomunizacji Trzcianka zmieniła ulicę 22 Lipca w Białej na ulicę Kościelną, ulicą Świerczewskiego w Niekursku na ulicę Poznańską, a ulicę 27 stycznia na ...27 stycznia dla upamiętnienia powrotu po 173 latach Trzcianki do Macierzy. Były już wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uznał jednak, że należy zdekomunizować jeszcze jedną ulicę - rondo Aleksandra Wizy, które zarządzeniem zastępczym zmienił na rondo Józefa Piłsudskiego.

Powód? Powołany przez wojewodę zespół ekspercki po zasięgnięciu opinii IPN stwierdził, że Aleksander Wiza stanowi symbol komunizmu, a tym samym Trzcianka propaguje komunizm, co jest sprzeczne z prawem. Wizę należało więc zdekomunizować. Na czym miało polegać bycie przez patrona ronda symbolem komunizmu? Otóż był członkiem PZPR i pełnił funkcję komendanta MO w Trzciance, a według ustawy każdy kto w tamtym systemie pełnił funkcję kierowniczą propagował komunistyczny ustrój.

Tyle że Aleksander Wiza nie został patronem ronda dlatego, że w latach 40-tych był komendantem milicji, ale twórcą i wieloletnim dyrektorem Przedsiębiorstwa Napraw Taboru Leśnego - największego pracodawcy w mieście, współzałożycielem spółdzielni mieszkaniowej, a jako dyrektor PNTL znacząco przyczynił się do rozwoju miasta. Jeżeli jest jakimś symbolem, to symbolem budowy miasta.

- W przekonaniu znacznej części społeczeństwa to dzięki pasji i wizjonerstwu Aleksandra Wizy miasto mogło prężenie się rozwijać. Jego postać w żaden sposób nie jest kojarzona jako symbol ustroju komunistycznego, ale jako człowieka otwartego na ludzkie potrzeby, który w trudnych czasach lat 70. i 80. stworzył od podstaw duży zakład przemysłowy, wybudował przedszkole, przychodnię lekarską, sprowadził do Trzcianki lekarzy oraz wykwalifikowaną kadrę inżynierską - podkreślił Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki w skardzie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję wojewody.

Jego postać w żaden sposób nie jest kojarzona jako symbol ustroju komunistycznego, ale jako człowieka otwartego na ludzkie potrzeby, który w trudnych czasach lat 70. i 80. stworzył od podstaw duży zakład przemysłowy, wybudował przedszkole, przychodnię lekarską, sprowadził do Trzcianki lekarzy oraz wykwalifikowaną kadrę inżynierską

Zdaniem nie tylko burmistrza, ale także radnych, którzy poparli skargę, największym grzechem popełnionym przez wojewodę jest to, że nie wykazał on, że Aleksander Wiza jest postacią symbolizująca komunizm. I pewnie gdyby przeprowadzić sondę wśród mieszkańców Trzcianki, z czym kojarzy im się Aleksander Wiza, to w odpowiedzi padłyby raczej bloki i sklepy w centrum miasta niż Włodzimierz Lenin czy ideologia markistowska. Z kolei IPN, który wydał wiążącą dla wojewody opinię, w żaden sposób nie odniósł się do kwestii rozpoznawalności Aleksandra Wizy, gdy chodzi o symbolizowanie zakazanego ustroju. Tymczasem jak podkreśla gmina Trzcianka w swojej skardze, nie może symbolizować komunizmu osoba, która się z tym ustrojem nikomu się dziś nie kojarzy. Nawet w tamtych latach 40. wobec Aleksandra Wizy było sporo zastrzeżeń, aż w końcu uznano go za “jednostkę obcą klasowo i ideologicznie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto