Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Puszczeni na głębokie wody". Nowy projekt stowarzyszenia Na Górze dla niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
W ramach projektu "Puszczeni na głębokie wody" uczestnicy uczyli się nurkować pod okiem instruktorów z HSA Krok Po Kroku
W ramach projektu "Puszczeni na głębokie wody" uczestnicy uczyli się nurkować pod okiem instruktorów z HSA Krok Po Kroku Fot. Wojciech Retz
- Chcemy pokazać, że świat jest ciekawy i piękny oraz że warto korzystać z różnorodnych możliwości doświadczania go - mówi Wojciech Retz o nowym projekcie stowarzyszenia Na Górze - "Puszczeni na głębokie wody".

Warto było - mówi Wojciech Retz, wokalista, gitarzysta i autor tekstów o występie Na Górze w programie “Mam talent”. Nie ukrywa, że zanim pojechali na nagranie udział w programie był mocno dyskusyjny.

- To jednak show biznes, który rządzi się swoimi prawami i ma swoje trybiki, które potrafią niejednego zmielić - mówi Wojciech Retz. - Zostaliśmy jednak mile zaskoczeni naturalnością i życzliwością ludzi, którzy pracowali przy tym programie. Nie próbowali niczego w nas zmieniać. Nikt do niczego się nie wtrącał.

Z występu w “Mam talent” muzycy chcieli sobie zrobić prezent na 25 urodziny, które zespół świętuje w tym roku. I zrobili. Nie tylko dla siebie. Dla wszystkich, którzy byli wtedy w studio, a w sobotę wieczorem przed telewizorami.

Jeszcze przed występem wyraźnie zaznaczyli, że nie interesują ich oklaski z litości. Chcą być oceniani przez pryzmat tego jak grają i jaką pozytywną energię są w stanie uwolnić na scenie, a nie przez to, że Adam czy Robert są niepełnosprawni. Trudno uznać, żeby okrzyk “Rewelacja!” w wykonaniu Agnieszki Chylińskiej był okrzykiem z litości. Podobnie jak komentarze i oceny pozostałej dwójki jurorów. Byli na “TAK”, bo wszyscy by byli. Bo to właśnie robi z ludźmi muzyka Na Górze.

Tymczasem stowarzyszenie Na Górze ruszyło już z kolejnym projektem “Puszczeni na głębokie wody”.

- Osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością najczęściej spędzają czas w domu. Nawet jeśli mają w sobie potencjalne możliwości do aktywnego życia, nie wykorzystują ich. Poprzez nasze przedsięwzięcie chcemy przekazać im, że warto uwierzyć we własne siły i znaleźć swoją własną, indywidualną drogę pokonywania ograniczeń. Chcemy pokazać, że świat jest ciekawy i piękny oraz że warto korzystać z różnorodnych możliwości doświadczania go. Pragniemy, aby uczestnicy naszego projektu nabyli odwagę do aktywności. w szeroko pojętym świecie. Czyli aby wypuścili się na głębokie wody.

I to nie tylko w metaforycznym sensie. W ramach projektu zaplanowane jest bowiem nurkowanie z instruktorami Stowarzyszenia Krok po Kroku HSA, a także żeglowanie z instruktorami Chodzieskiego Klubu Żeglarskiego LOK. Co jeszcze? Piesze i rowerowe wyprawy po atrakcyjnych turystycznie terenach wokół Chodzieży. Ulepienie ceramicznych domków z różnych kultur świata i przygotowanie ich wystawy. Opowieści podróżników do różnych części świata. Nagranie “projektowej” piosenki i nakręcenie do niej teledysku.

Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności chętne do udziału w zajęciach mogą się zgłaszać telefonicznie pod numerem tel. 604 374 108. Projekt Stowarzyszenia Na Górze został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto