Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Wielenia: za dwa lata to będzie już zupełnie miasto

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Burmistrz Elżbieta Rybarczyk
Burmistrz Elżbieta Rybarczyk Fot. Agnieszka Świderska
W ciągu dwóch lat Wieleń czeka rewolucja. Wartą ponad 20 mln złotych rewitalizację samorząd sfinansuje głównie z unijnych funduszy. Zdobył na to 16,5 mln złotych w konkursie marszałkowskim. Miasto na nowo wymyślili sami mieszkańcy.

Wizja obszaru rewitalizacji po zakończeniu procesu rewitalizacji, właściwie dobrane przedsięwzięcia rewitalizacyjne oraz źródła finansowania - to według resortu inwestycji i rozwoju klucz do dobrego programu rewitalizacji. Dopiero jednak spełnienie trzeciego warunku czyli zapewnienie sobie pieniędzy na realizację pozwala zrobić z programem coś więcej niż tylko umieszczenie go w BIP-ie. Pozwala na przykład zmienić miasto.

W przypadku miast w Wielkopolsce Wieleń miał jeden z najlepszych pomysłów na rewitalizację. W konkursie marszałkowskim na projekty rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych Wieleń zgarnął drugą pulę po poznańskiej starówce. Im dalej jednak od Poznania, tym kwota 30 mln złotych na rewitalizację Starego Rynku, która ma polegać głównie na “wyrównaniu” kostki brukowej budzi coraz większe wątpliwości. W odróżnieniu od 16,5 mln złotych dla Wielenia, które mają być przeznaczone na projekty stricte rewitalizacyjne.

Prace nad programem rewitalizacyjnym trwały dwa lata. Była to prawdziwa miejska burza mózgu nad centrum miasta, najstarszą częścią Wielenia wymagającą też największych zmian. Rewolucja rozpocznie się w czterech miejscach. Jednym z nich jest przecinająca miasto Noteć, a pomysłem coraz bardziej popularny także w Polsce trend waterfront czyli odwrócenie się miasta do wody.

- Chcemy wykorzystać ogromny potencjał tkwiący w Noteci i otworzyć ją na miasto - mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia. - Powstanie przy niej przystań Łazienki, której nazwa nawiązuje do historycznej części nadbrzeża wykorzystywanej kiedyś jako plaża oraz bulwary. Chcemy stworzyć nad Notecią tereny rekreacyjne i przyjazną przestrzeń, która stanie się ulubionym miejscem odpoczynku.

Na przystani znajdzie się pomost pływający, slip pozwalający wodować małe jednostki, wiata do celów rekreacyjnych oraz sanitariaty. Tam również rozpoczną się nadnoteckie bulwary przy których powstanie m.in. park ornitologiczny z trójwymiarowymi figurami ptaków, szkolne ogrody, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Z kolei nowo projektowane, wzmocnione nadbrzeże pozwoli na cumowanie jednostek w biegu rzeki.

Najważniejsi jednak są mieszkańcy. To im dedykowana jest przestrzeń na nadbrzeżne spacery. To oni mają wyjść z domu, wspólnie i aktywnie spędzać czas, a takie rzeczy budują więzi i z miastem, i z ludźmi. Rozwój tych lokalnych więzi to być może najważniejszy cel rewitalizacji, która na Noteci się nie kończy.

- Z bulwarów chcemy skierować mieszkańców i turystów do mediateki, naszego kolejnego dużego projektu - mówi Elżbieta Rybarczyk.

Mediateka razem z otwartą w 2017 roku halą widowiskowo-sportowo będzie tworzyć przy Jaryńskiej kompleks kulturalno-sportowy. I nie będzie jego jedyną atrakcją. Nowoczesne centrum multimedialne będzie bowiem sąsiadowało z “Kinem za rogiem”, które pomieści 120 widzów. Znajdzie tam również swój adres Centrum Współpracy Wielopokoleniowej i Centrum Wsparcia Rodzin. Na inwestycji skorzysta również Zespół Szkół w Wieleniu, który będzie sąsiadował z całym kompleksem. Kino w ofercie edukacyjnej? Trudno będzie ją przebić.

Kolejny punkt na mapie rewitalizacji to Nowe Miasto.

- To dość przekorna nazwa, bo znajdują się tu najstarsze budynki w nie najlepszej zresztą kondycji. Jest to miejsce historycznie związane z handlem. Co sobotę zjeżdżają się tutaj handlujący i kupujący z promienia 100 kilometrów. Zjeżdżają się na duży piaszczysty plac, który po deszczu zamienia się w wielkie błoto. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ruszyła już budowa targowiska, ale na tym nie koniec - mówi burmistrz.

Gmina z własnych środków przygotowuje infrastrukturę drogową i parkingi, a w ramach rewitalizacji w sąsiedztwie placu handlowego powstaną miejsca rekreacji dla mieszkańców i turystów. Znajdzie się tam m.in. fontanna, mała architektura i tablice o charakterze historycznym. Na części placu kostka będzie odwzorowywała zarys dawnego kościoła poewangelickiego.

Czwarty i ostatni już punkt to Przystanek Edukacja - w miejscu obecnego przystanku PKS ma powstać m.in. kawiarenka prowadzona przez Centrum Integracji Społecznej, mini amfiteatr ze sceną oraz urządzenia edukacyjne. Przy każdej inwestycji w ramach kształtowanie marki i wizerunku gminy będą też wyeksponowane nagrody burmistrza w postaci statuetek: Drzewo, Sukces i Noteckie Skrzydła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto