18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sybiracy spotkali się w Bukowcu

Piotr Keil/WAK
W Bukowcu uroczyście obchodzono Dzień Sybiraka
W Bukowcu uroczyście obchodzono Dzień Sybiraka Fot.: Archiwum Starostwa Powiatowego w Czarnkowie
Siedemnastego września, w rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę, w Bukowcu uroczyście obchodzono Dzień Sybiraka. Organizatorem spotkania deportowanych na wschód Polaków z mieszkańcami powiatu był Aleksander Wierbil – Sybirak, pisarz i tradycjonalista.

W ubiegłym roku, dzięki staraniom Aleksandra Wierbila w kościele w Bukowcu wmurowano tablicę pamiątkową, poświęconą ludziom, którzy stracili życie lub pozostali na zawsze na „nieludzkiej ziemi”.

W ubiegłym tygodniu w rocznicę tego wydarzenia w kościele odprawiono mszę św. oraz przygotowano okolicznościową rocznicową akademię. Mszę intencyjną odprawili księża Kazimierz Przychodzień i Jan Materna. Natomiast wzruszające przedstawienie w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Jędrzejewie zaaranżowała wicedyrektor Teresa Zozula z nauczycielkami Alicją Cieślak oraz Stefanią Trafas.

Zobacz też: Z ministrem o ekonomii społecznej

Najważniejszymi uczestnikami imprezy byli Sybiracy. Żyje ich w naszym powiecie kilkudziesięciu, utrzymują ze sobą dobre kontakty oraz spotykają się, by wspominać i podtrzymywać łączące ich więzi. O potrzebie dzielenia się doświadczeniami z przeszłości, z wileńskim akcentem opowiadał Aleksander Wierbil:

- Człowiek nie żyje tylko dla siebie! Tak jak piekarz nie tylko dla siebie piecze chleb, ale przede wszystkim dla drugich, lekarz leczy ludzi, nauczyciel uczy dzieci. Ja też nie chcę zachować zdobytych doświadczeń i tamtejszej szkoły życia tylko dla siebie, pragnę tą szkołą życia podzielić się z innymi, aby ludzie potrafili zrozumieć, co to było zesłanie człowieka na wieczność. Pragnę, aby ludzie wiedzieli kto to zrobił i jaką mękę nam zgotowano. Dziś mocno dziękujemy Bogu za to, że dane nam było powrócić do Polski. Szczególnie dzisiaj mamy w sercach i myślach naszych Tych, którzy tam wbrew swej woli pozostali. Cześć ich pamięci.

Po mszy oraz uroczystości wszyscy długo jeszcze rozmawiali przy poczęstunku. Opowiadano dawne historie zesłań i powrotów. Zgodnie podkreślano, że należy kontynuować rocznicowe spotkania oraz zachęcać młodzież do pielęgnowania sybirackich tradycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto