Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie przejdzie w rozmowie kwalifikacyjnej. Kłamstwo na rozmowie o pracę

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Oto najczęstsze kłamstwa kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej >>>>>
Oto najczęstsze kłamstwa kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej >>>>>pixabay.com
Rozmowa kwalifikacyjna jest bezpośrednią konfrontacją pracodawcy i kandydata ubiegającego się o stanowisko. Niektórzy już w swoim CV koloryzują i przekłamują fakty. Jeśli kłamiesz na rozmowie o pracę, to rekruter łatwo to wykryje! Oto najczęstsze kłamstwa kandydatów.

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie z kandydatem do pracy, zainicjowane przez rekrutera, który wytypował daną osobę spośród wielu innych zgłoszeń na podstawie przesłanego CV. Taka formalna rozmowa ma jeden cel — sprawdzić, czy oczekiwania obu stron pokrywają się ze sobą. Pracodawca chce Cię poznać i zweryfikować informacje zawarte w Twoim CV, a Ty masz szansę ocenić ofertę firmy. 

Moment, w którym rekruter wita się z kandydatem, oznacza start rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo ważne jest, by od pierwszych chwil sprawiać wrażenie osoby życzliwej, kulturalnej i profesjonalnej. Możesz mieć najlepsze CV, ale na nic się zda, jeśli źle wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Zwłaszcza, gdy rekruter przyłapie cię na kłamstwie.

- Według badań aż 42 procent Polaków przyznaje, że na rozmowie kwalifikacyjnej zdarzyło im się okłamać rekrutera przynajmniej raz. Czasami jest to „ulepszanie” swoich umiejętności, a czasami kandydaci kłamią nawet w kwestii byłych miejsc pracy, zajmowanych stanowisk albo ukończonych uczelni – zaznacza Dominika Kowalska, ekspertka kariery InterviewMe.

Kłamstwo na rozmowie kwalifikacyjnej

Niektórzy kandydaci jedynie koloryzują szczegóły, na przykład nieznacznie zawyżając swoje umiejętności. Są też tacy, którzy tworzą praktycznie fikcyjne dokumenty. Czy kłamstwo jest możliwe do wykrycia?

- Oczywiście! Czasami już na pierwszy rzut oka. Jedni kandydaci nerwowo się uśmiechają, inni potrafią zachować poważny wyraz twarzy. Niektórzy odwracają wzrok, inni patrzą mi prosto w oczy. Na szczęście istnieją znacznie skuteczniejsze i prostsze sposoby niż obserwacja gestów, aby wykryć kłamstwo w czasie rozmowy kwalifikacyjnej (i nie tylko). Przede wszystkim, te kłamstwa są do bólu powtarzalne – podkreśla Dominika Kowalska

Koloryzując opowieści na swój temat, nic nie zyskasz, ponieważ większość informacji jest bardzo łatwa do zweryfikowania. Coraz częściej sprawdzane są Twoje referencje. Rekruterzy wiedzą też, jak zadawać pytania, aby ustalić prawdziwość danych informacji. 
 
Niedoskonałości Twojej aplikacji niekoniecznie Cię dyskwalifikują. Natomiast jeśli rekruter odkryje, że oszukujesz, będziesz automatycznie skreślony. Kłamać nie warto również w CV, bo rozmowa kwalifikacyjna prawie na pewno wykaże, że mówisz nieprawdę.

- Przed wysłaniem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca może sprawdzić również Twoje media społecznościowe. Aż 54 procent rekruterów przyznaje, że zdarzyło im się wyeliminować kandydata po zapoznaniu się z jego aktywnością w internecie. Upewnij się, że Twoje CV jest zgodne z informacjami, które można znaleźć na Twój temat w sieci – dodaje z kolei ekspertka Marta Rojewska.

Oto najczęstsze kłamstwa kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej:

Niektórym kandydatom podkoloryzowanie faktów rzeczywiście może pomóc zdobyć pracę. Z reguły kłamstwa na CV i rozmowie kwalifikacyjnej są jednak łatwe do wykrycia i kandydaci tylko przekreślają swoje szanse. Większość kandydatów nie potrafi kłamać. Z kolei nawet przeciętnie doświadczony rekruter, ciągle słyszy te same kłamstwa, więc coraz skuteczniej je wykrywa. Brak szczerości podczas spotkania z doświadczonym rekruterem może w dłuższej perspektywie poważnie zaszkodzić Twojemu wizerunkowi. Zdemaskowanie kłamstwa może zaważyć na Twoich rekomendacjach w przyszłości.

*****
Czytaj w serwisach:

Tak napisane CV oczaruje pracodawcę. Poradnik, jak zredagować profesjonalny życiorys
List motywacyjny - jak go napisać, by zainteresował rekrutera? Oto 10 kluczowych zasad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To nie przejdzie w rozmowie kwalifikacyjnej. Kłamstwo na rozmowie o pracę - Sępólno Krajeńskie Nasze Miasto

Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto