Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż nie rozstrzygnięta jest kwestia kto przekaże 82 miliony zł na realizację nowych ustawowych zadań OSP.

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak

Wciąż nie rozstrzygnięta jest kwestia kto podzieli dotacje na realizację nowych (w sumie starych) ustawowych zadań Ochotniczych Straży Pożarnych, wynikających z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej wraz z poprawką zgłoszoną przez ZOSP RP i PSL, który apeluje o pisanie petycji do senatorów.

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zgłoszoną przez rząd. Projekt dotyczył podniesienia do rangi zadań ustawowych Ochotniczych Straży Pożarnych działań nie związanych wprost z likwidacją pożarów, miejscowych zagrożeń czy klęsk żywiołowych.

Nowe zadania dla OSP wpisane do ustawy:

Art. 1. W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 620 i 1669 oraz z 2019 r. poz. 730) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 19 ust. 1a otrzymuje brzmienie:

„1a. Ochotnicza straż pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt. Do zadań ochotniczych straży pożarnych należy w szczególności:

1) walka z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami;

2) organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych;

3) organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;

4) upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej;

5) propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.”;

Rząd zaproponował mechanizm dofinansowania realizację wymienionych powyżej zadań (które od lat realizowane są przez strażaków-ochotników) m.in. ze środków budżetu państwa, samorządów oraz innych źródeł.

Zgodnie z tą propozycją OSP ustawy mogłyby wnioskować o dofinansowanie swoich działań z budżetu centralnego do MSWiA, za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego PSP.

Ustawa przeszła przez Sejm niemal jednogłośnie, jednak nie w kształcie zaproponowanym przez rząd.

Wszystko za sprawą zgłoszonej przez posłów PSL-KP poprawki, według której to gminy mają dzielić kasę przekazaną przez MSWiA pomiędzy jednostki OSP. Za przyjęciem poprawki głosowało 210 posłów, w tym 27 posłów PiS, przeciwnych zaś było 208. W takim też kształcie ustawa trafiła do Senatu.

Zaskakującym jest... że podczas głosowania nad poprawką na sali nieobecni byli minister MSWiA Elżbieta Witek i poseł Jarosław Kaczyński, za uchwaleniem poprawki zagłosował minister MON Mariusz Błaszczak.

30 lipca odbędzie się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej - cytujemy dalej z naszego źródła:

30 lipca 2019 r. (wtorek) w gmachu Parlamentu RP.

Porządek obrad:

godz. 19:00, sala 176

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (druk senacki nr 1262, druki sejmowe nr 3619, 3642 i 3642-A).

Tymczasem jak wynika z ustaleń portalu 300Polityka Prawo i Sprawiedliwość chce naprawić swój błąd.

Okazją do tego ma być nieplanowane wcześniej posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się 31 lipca o godzinie 12:00 i rozpoczynające się wcześniej tego samego dnia posiedzenie Senatu.

Zgodnie z planem, w środę rano, senatorowie mieliby przyjąć ustawę wraz z poprawką przywracającą porządek z rządowego projektu ustawy, tak by jeszcze tego samego dnia posłowie mogli je zaakceptować. Temu sprzeciwiają się przede wszystkim parlamentarzyści PSL, a także władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, które zwróciły się dziś z apelem o kierowanie petycji na ręce senatorów, by ci zostawili nowelizację ustawy w jej obecnym brzmieniu (tj. z poprawką PSL).

Ułatwi to pozyskanie środków, podpisywanie i rozliczanie umów, a więc zwiększy efektywność i racjonalność wykorzystania środków. Ustawa w brzmieniu sejmowym kieruje środki państwowe dla OSP poprzez samorządy tym samym w sposób zasadniczy uwzględnia zasadę pomocniczości (…), która ma umacniać uprawnienia obywateli i ich wspólnot. – argumentują przedstawiciele Związku OSP RP w proponowanym projekcie petycji, którą każdy może skierować do wybranego przez siebie członka wyższej izby polskiego parlamentu.

Petycji, może skierować do jutro Godz 19:00 .

Baza danych Senatorów RP i wzór petycji do pobrania:

link do katalogu z dokumentami:
http://www.zosprp.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto