Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce. Nagrody i wyróżnienia dla muzeów w Pile, Trzciance i Czarnkowie

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Gala wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie „Izabella” odbyła się w Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Gala wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie „Izabella” odbyła się w Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej Fot. Mat. prasowe
Jedna nagroda i trzy wyróżnienia w konkursie “Izabella 2018” na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce trafiły do muzeów w Pile, Trzciance i Czarnkowie.

Była to już 17 edycja konkursu organizowanego przez Fundację Muzeów Wielkopolskich, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa. Do tegorocznego konkursu “Izabella” zgłoszono 52 wydarzenia m.in wystawy, projekty edukacyjne, prace naukowe i przedsięwzięcia związane z konserwacją zbiorów.

I tak Muzeum Stanisława Staszica w Pile otrzymało wyróżnienie w kategorii działalność wystawiennicza za wystawę „Obóz jeniecki w Pile 1914-1919”. Była to wystawa wyjątkowa z wielu względów. Była pierwszą poświęcona w całości dziejom obozu jenieckiego w Pile. Można było na niej zobaczyć m.in. rekonstrukcję baraków obozowych i osobiste pamiątki, w tym zdjęcia, należące do jeńców.

- Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały mnie i pomogły w realizacji wystawy i imprez, które jej towarzyszyły. Bez was nie byłoby tego wyróżnienia - to słowa Macieja Usurskiego, historyka i kustosza Muzeum Stanisława Staszica.

Wśród tegorocznych laureatów nagrody “Izabella” znalazło się także Muzeum Okręgowe w Pile, które zdobyło drugą nagrodę w kategorii działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa za pokonkursową wystawę “Obrazki z dawnej wsi” - Moja inspiracja”, którą wciąż można obejrzeć w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią.

Laury zebrali także muzealnicy z Trzcianki i Czarnkowa. Muzeum Ziemi Czarnkowskiej otrzymało wyróżnienie w kategorii działalność naukowa i wydawnicza za album “ONI DLA NAS. MY DLA NICH. W setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego” będącym unikatowym zbiorem fotografii z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Natomiast Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance zostało docenione i wyróżnione w kategorii konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury i inwestycje za projekt “Poszukiwania zabytków w Polsce, fakty i mity w praktyce”. W jednym miejscu spotkali się archeolog, konserwator zabytków, i detektorysta, którzy przedstawili problematykę poszukiwania zabytków z różnych punktów widzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto