Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na leczenie raka zamiast na podwyżki dla urzędników? Czy znajdzie się 1,7 mln złotych dla Szpitala Specjalistycznego w Pile?

Agnieszka Świderska
Czy Szpital Specjalistyczny dostanie zastrzyk w wysokości 1,7 mln złotych? Głosowanie nad budżetem województwa jeszcze w grudniu
Czy Szpital Specjalistyczny dostanie zastrzyk w wysokości 1,7 mln złotych? Głosowanie nad budżetem województwa jeszcze w grudniu Fot. Agnieszka Świderska
Na początku roku w Sejmie opozycja chciała przekazania 2 mld złotych na onkologię zamiast na media publiczne. I chociaż z pewnością byłyby to lepiej wydane pieniądze - w końcu chodziło o zdrowie i życie Polaków, poprawka przepadła. Teraz tego samego argumentu w postaci zdrowia używa klub PiS w sejmiku. Jaki będzie los tej poprawki?

W Pile po 1999 roku wszystko poszło nie tak. Nie taki powiat, nie taki dom kultury, nie taki szpital. Miasto powinno być grodzkim powiatem, Regionalne Centrum Kultury - wojewódzkim centrum kultury, a Szpital Specjalistyczny w Pile - szpitalem wojewódzkim. I chociaż nic nie jest takie jak być powinno, to zarówno RCK, jak i szpital pełnią swoją rolę w tej rozszerzonej wersji. Szpital na Rydygiera to największy szpital specjalistyczny na terenie północnej Wielkopolski, z którego korzysta cała ...północna Wielkopolska, nie tylko Piła i powiat. Także w strategii rozwoju województwa wielkopolskiego znalazł się zapis o „poprawie dostępu do specjalistycznej opieki medycznej (w tym Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica)”. Na ten właśnie zapis powołał się radny wojewódzki Adam Bogrycewicz zgłaszając w imieniu klubu radnych PiS poprawkę do projektu budżetu na 2021 rok, w której proponują przekazanie 1,7 mln złotych na modernizację Pracowni Cytostatyków w pilskim szpitalu.

Cytostatyki to grupa leków przeciwnowotworowych o różnym pochodzeniu i mechanizmach działania. Są stosowane w terapii onkologicznej, aby hamować namnażanie się komórek rakowych. Modernizacja Pracowni Cytostatyków w pilskim szpitalu stała się koniecznością po tym jak ruszyła rozbudowa oddziału chemioterapii, którą w połowie, co warto przypomnieć, sfinansował samorząd wojewódzki.
.

- Zwiększenie liczby pacjentów onkologicznych pociąga za sobą zwiększenie ilości podawanych leków cytostatycznych. Takie są również wytyczne Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, który oczekuje, że apteka i pracownia będą przystosowane do wykonywania znacznej ilości różnych cytostatyków. Potrzebna jest pracownia, która będzie mogła dać gwarancję bezpieczeństwa dla pracowników apteki i bezpieczeństwa podawania leków cytostatycznych nowej generacji

- przekonuje radny Adam Bogrycewicz.

Ma również pomysł skąd wziąć 1,7 mln złotych na sfinansowanie tej operacji. To licząca 3,1 mln złotych pula przeznaczona na podwyżki dla pracowników urzędu marszałkowskiego. Radny PiS przekonuje, że na podwyżki w zupełności wystarczy kwota, która pozostaje po odjęciu pieniędzy dla Piły - 1,4 mln złotych.

- Projekt budżetu Województwa Wielkopolskiego na 2021 rok pan Marszałek Marek Woźniak nazwał „budżetem dobrej nadziei”. Nie odbierajmy zatem nadziei pacjentom onkologicznym z północnej Wielkopolski. Zdrowie nie ma barw politycznych -

apeluje radny Adam Bogrycewicz.

Czy rządząca w Sejmiku Koalicja Obywatelska obali ten argument, którym sama szafowała na Wiejskiej? Głosowanie nad budżetem już na sesji 21 grudnia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto